Українська компанія презентувала власну розробку системи, яка допоможе екіпажам наших танків та бойових машин бачити усе, що відбувається навколо у доповненій реальності. Такі комплекси нині розробляють у найбоєздатніших арміях світу. В перспективі система допоможе спроектувати повністю роботизовану броньовану техніку для ведення сучасної війни.
Усередині українського БТР-4E «Буцефал» наче в ігровій кімнаті. Якщо раніше екіпаж був як сліпе кошеня, тепер усе, що відбувається ззовні, виводиться на екран. А шолом з окулярами доповненої реальності дає детальну картину на полі бою. Повернув голову вправо — і все довкола, як на долоні.
«Зад машини я не бачу, кормову частину, а в цьому шоломі я бачу, що в мене робиться позаду, по борту, по лівому чи правому. Цей шолом має навідник-оператор, командир машини і механік-водій, у нього вмонтований навігатор, тобто напрямок руху машини. Я можу собі задати маршрут, так само швидкість, тобто всі габарити», — розповідає механік-водій БТР-4E Сергій Джолбунов.
Систему розробила українська компанія «LimpidArmor», що спеціалізується на штучному інтелекті та комп'ютерному зорі. Уся картинка з восьми вмонтованих на броні камер передається на екран та шолом за дві мілісекунди. А там повний круговий огляд на 360 градусів, геоінформація, швидкість пересування та відстань до противника.
«Дуже мене звабила як колишнього військового, але й наукового співробітника, що цю систему можна використовувати в нічних умовах, можна вимикати повністю освітлення, камери дуже чутливі. Це неймовірна властивість для поля бою. Приховано можна здійснювати марші, наступ», — каже науковий співробітник Академії сухопутних військ Володимир Мочерад.
Ідея комплексу, який презентували на Яворівському полігоні, виникла у керівника компанії, який воював на Сході. Там він перейнявся проблемою обмеженості броньованої техніки. На створення системи пішло три роки, та удосконалення триває.
«На другому етапі ми будемо виносити оператора за межі техніки, тобто створювати систему дистанційного керування. І на третьому етапі це буде повноцінна роботизація машини для українського роботизованого комплексу», — ділиться планами керівник компанії LimpidArmor Михайло Гречухін.
Аналоги комплексу розробляють у дев'яти країнах-членах НАТО. Вартість комплексу, за словами авторів, не має перевищувати 10% від вартості броньованої машини. Обладнаний бронетранспортер передадуть на тестування армії безкоштовно.