Українська освіта 35-та у світі за рівнем ефективності

11:55, 16 травня 2012

Українські виші лідирують у світі за гендерним паритетом і пасуть задніх за рівнем свободи та кількістю і цитованістю наукових статей. Усього до рейтингу були включені 48 кращих освітніх систем з-поміж 200 країн світу.

Директор Центру освітнього моніторингу Павло Полянський у статті «Австралійський вимір українських вишів» у «Дзеркалі тижня» дав розгорнутий аналіз підготовленого Мельнбурським університетом (Автралія) світового Рейтингу національних систем вищої освіти – 2012, зокрема складових високого 25 місця України в ньому.

 У статті сказано, що цей рейтинг фактично є рейтингом стану вищої освіти у світі на кінець 2009 року,  оскільки в його основу покладено статистичні дані винятково за 2005-2009, особливо за 2008-2009, роки. По суті, це означає, що теперішній міністр освіти Дмитро Табачник не має стосунку до високої загальної позиції України у світовому рейтингу.

Полянський зазначає, що, крім пристойного загального місця, українські виші також посідають високі місця за забезпеченням гендерної рівноправності у здобутті вищої освіти та у доступі жінок і чоловіків до викладацької і наукової діяльності (1 місце), а також за обсягами державного фінансування вищої освіти (10 місце).

Разом з тим, українська вища освіта відстає за ступенем демократичності законодавства щодо університетської автономії й академічних свобод (29 місце), за кількістю дослідників на душу населення (30 місце), за продуктивністю й ефективністю вищої освіти (35 місце), за співвідношенням кількості іноземних студентів до загальної чисельності студентів країни (38 місце), за кількістю наукових статей, надрукованих у журналах вченими вишів (46 місце), за кількістю наукових публікацій на душу населення (46 місце), за кількістю наукових статей, написаних у співавторстві з іноземними вченими (28 місце), за впливом і цитованістю наукових праць (48 місце). Також українські виші мають нульовий показник щодо потрапляться до світових рейтингів університетів.