Українська розвідка розкрила деталі підготовки РФ до окупації Криму

Росія ще з квітня 2010 року завозила на територію Криму військову техніку

11:39, 22 лютого 2021

Росія почала завозити модернізовану техніку на територію Криму і посилювати свої військові угруповання ще у квітні 2010 року, одразу ж після підписання з Україною Харківських угод.

Про це заявив представник Головного розвідувального управління Міноборони України Вадим Скібіцький, повідомляє проект «Крим.Реалії».

За його словами, військове керівництво РФ ще з квітня 2010 року завозило на територію Криму відремонтовану військову техніку – найчастіше приховано. Саме в 2010 році, під час президентства в Україні Віктора Януковича, була переписана військова доктрина, згідно з якою «Росія вже не загрожує Україні».

З 2012 року Росія посилено готувала в Криму чотири бригади, які були укомплектовані контрактниками і переозброєні новими зразками техніки. В січні 2014 року саме ці бригади почали інтенсивну підготовку до захоплення Криму.

Під час президентства Януковича Генштаб України повідомляв про загрозу з боку Росії, але тодішній міністр оборони Павло Лебедєв не хотів цього чути і говорив, що про таке він доповідати Януковичу не буде.

У 2013 році Росія і Білорусь провели масштабні військові навчання. За їхнім сценарієм, на території сусідньої держави нібито відбуваються заворушення і спроби захоплення влади, створюються незаконні збройні формування. Росія і Білорусь як країни-сусіди «заходять і наводять лад».

Після цих навчань частина російських збройних сил не повернулася до пунктів постійної дислокації: 37 тисяч військових залишилися біля кордонів України і були задіяні під час окупації Криму.

Влітку 2013 року російський розвідувальний буй підняли в територіальних водах України в Чорному морі. У відповідь на це флот України привели в бойову готовність. Це була надсекретна спецоперація, але в результаті витоку інформації водолази-підводники знайшли тільки кабелі від розвідувального буя.

Безпосередня підготовка до окупації Криму почалася восени 2013 року. У листопаді на російську базу в Гвардійському завезли 45 цистерн авіаційного палива, замість звичайних 12-ти. Це паливо використовували для російських літаків, які прилетіли на півострів в лютому 2014 року.

Через проведення в Сочі зимової Олімпіади, Росія створила потужне угруповання «з метою дотримання заходів безпеки та боротьби з тероризмом».

Так, в Краснодарський край Росії перекинули 31-у окрему десантно-штурмову бригаду з Ульяновська і 98-у повітряно-десантну дивізію з Іваново.

Крім того, російські військові відпрацьовували блокування морської акваторії, повітряного простору, проводили різного роду розвідувальні операції.

До Криму перекидали підрозділи мобільних десантно-штурмових військ з досвідом Чеченської і Грузинської воєн. Розвідка фіксувала, що повітряно-десантні війська з Тули, Рязані, Кубинки повітряним шляхом перекидали в Анапу, Ростов-на-Дону.

На першому етапі ці підрозділи приховано перевозили в Крим великими десантними кораблями Чорноморського флоту Росії «Азов» і «Фільченков».

20 лютого 2014 року українська розвідка фіксувала активні дії Росії в Криму, а 22 лютого черговий бригади морської піхоти в Севастополі і черговий батальйону морської піхоти в Темрюк отримали команду: повна бойова готовність.