У київському аеропорту «Бориспіль» гурт «Гайдамаки» та Тоня Матвієнко презентували кавер пісні «Ой у лузі червона калина». Пісня стала саундреком для одного із найочікуваніших українських фільмів - «Червоний» (на фото - кадр з фільму) Зази Буадзе.
Так стартував промотур картини. У Львові допрем’єрний показ відбудеться 18 серпня, а вже 24-го фільм вийде у широкий прокат. Загалом до кінця року глядачі зможуть подивитись багато різного і за жанрами, і за стилем українського кіно. І першим у цьому списку стане «Червоний».
24 серпня
«Червоний», режисер Зази Буадзе
Фільм, знятий за однойменним романом Андрія Кокотюхи, розповість про командира УПА Данила Червоного, який чинив опір радянській владі навіть у сталінських таборах. Головну роль зіграв актор львівського театру імені Леся Курбаса Микола Береза. Одну із ролей зіграв його колега по театру Олег Стефан.
Цей історичний бойовик недарма виходить на День Незалежності, адже його слоган - «Боротьба, що триває досі».
31 серпня
«Рівень чорного», режисер Валентин Васянович
Мовчазна ігрова драма від майстра кінодокументалістики Валентина Васяновича розповідає камерну історію, яка, утім, говорить про універсальні речі. 50-літній ювілей стає початком складного етапу в житті весільного фотографа Кості. Все, що він любив і до чого був прив'язаний, безповоротно зникає. Хоча таких речей в його житті не так уже й багато. Паралізований після інсульту батько. Подруга – стилістка весільного журналу. Старий кіт. Слайди, на яких він молодий та щасливий. Костя все життя фотографує чуже щастя. Головну жіночу роль зіграла чудова українська актриса Катерина Молчанова.
31 серпня
«Dzidzio “Контрабас”», режисер Олег Борщевський
За сюжетом мама головного героя шле йому гроші з Португалії, він удає, що будує дім, проте вкладає усе, що може у свою артистичну кар’єру... « Якщо трійця йолопів вирішила зайнятися незаконною справою, чекай кінця світу локального масштабу. Вони виросли на кордоні, тому де знайти “легкі” гроші - для них не питання. Але коли на шляху з’являється гарна дівчина, всім планам капець. Тож американські гірки у порівнянні з їхніми пригодами – це легке погойдування. Але наші герої заради мрії готові на все», - йдеться у синопсисі фільму.
14 вересня
«Ізі», режисер Андреа Ман’яні
Цю трагікомедію знімали Україна та Італія. Світова прем'єра «Ізі» відбудеться на міжнародному кінофестивалі в Локарно. «Ізі» – це історія 35-річного італійця-невдахи на ім'я Ісідоро, колишнього автогонщика, який на прохання брата їде у високогірне карпатське село, щоб виконати незвичайне завдання: привезти на батьківщину труну із тілом українського заробітчанина.
14 вересня
«Війна химер», режисерки Марія та Анастасія Старожицькі
Ця документальна картина була учасником фестивалю Docudays UA, тож буде показана у рамках проекту DOCU/ХІТ. Також до проекту потрапили, «Без назви» (режисери Міхаель Ґлавоґґер і Моніка Віллі), «День звільнення» (режисери Уґіс Олте та Мортен Траавік), «Нове життя Ґоґіти» (режисер Леван Коґуашвілі), «Ленінопад» (режисер Світлана Шимко), «Діксі Ленд» (режисер Роман Бондарчук), «Головна роль» (режисер Сергій Буковський).
Історія про війну, кохання та смерть, відзнята її безпосередніми учасниками. У кадрі двоє, хлопець та дівчина. Він пішов добровольцем, вона поїхала туди, звідки щойно пішла війна. Він потрапив у Іловайський котел, втратив найближчих побратимів, вона, подорожуючи розбитими містами, намагається зрозуміти сутність війни та кохання. І обоє відверто розповідають один одному, що відчувають під час військових дій, виходу з котла, спроби жити разом і нової, вже спільної подорожі на передову. Дуже особистий погляд на актуальні події, погляд із середини, без фільтрів та спроб відсторонитись.
28 вересня
«Припутні», режисер Аркадій Непиталюк
Попередня робота режисера, короткометражка «Кров’янка», викликала цілком полярні думки глядачів та критиків. Від захоплення до повного неприйняття. Тепер автор пропонує повний метр про долю, яка опікується людиною. «Навіть, якщо ти маленька людина і живеш у забутій Богом та людьми місцині», - йдеться у синопсисі. І оскільки українські кінематографісти обожнюють бути першими хоч у чомусь, то фільм позиціонує себе як «перший український повнометражний фільм, де майже всі персонажі розмовляють суржиком».
5 жовтня
«Іній», режисер Шарунас Бартас
Фільм брав участь у паралельній програмі Каннського фестивалю «Двотижневик режисерів». Молоді литовці Рокас та Інга, погоджуються відвести допомогу для української армії з Вільнюса до Києва. Вони не надто добре уявляють, що відбуваються в Україні, проте Рокас дуже хоче розібратись у тому, що таке війна, як би він поводився у цій ситуації. І вони вирішують їхати далі, на Схід. Бартасу важливо проаналізувати те, що відбувається тут і зараз, висловити страхи литовців щодо можливого повторення подій на українському Сході на їх території. Але робить він усе це не на шкоду досконалій художній формі.
12 жовтня
«Сторожева застава», режисер Юрій Ковальов
Цей фільм-фентезі є кіношним довгобудом. Його прем’єра мала відбутись ще минулого року. Мабуть, причиною затримки стало складне виробництво. Знімальний процес тривав два роки, було задіяно півтори тисячі фахівців. Всього було 58 знімальних змін. Також спеціально була побудована дерев'яна фортеця часів Київської Русі, створені півтори сотні унікальних костюмів, розроблені спеціально для зйомок технології.
«Сторожова застава» знята за мотивами однойменної книги Володимира Рутківського. Фільм розповідає про сучасного школяра Віктора, який через загадковий портал часу потрапляє у минуле - на тисячу років назад.
26 жовтня
«Мир вашому дому!», режисер Володимир Лерт
Трагікомедія за мотивами повісті Шолом-Алейхема «Тев’є-молочник». Попередній досвід режисера та трейлер нового фільму багато оптимізму не дають, проте все одно цікаво дочекатися прем’єри.
9 листопада
«Стрімголов», режисерка Марина Степанська
Ще один дуже очікуваний фільм, повнометражний дебют режисерки, що цікаво зарекомендувала себе у короткометражному кіно. «Стрімголов» – це психологічна драма про Київ, тут і зараз. 27-річні не-герої намагаються зробити непростий вибір в умовах «героїчного часу». Антон, музикант-вундеркінд, що не впорався з покладеними на нього сподіваннями, повертається додому після двох років навчання в Швейцарії та піврічного лікування алкогольної залежності. Катя, одна з тисяч дівчат, що знімають кімнати в кам'яних джунглях Троєщини й шукаються себе, завтра має летіти в Берлін. Випадкова зустріч змінює все. Міжнародна прем’єра картини відбулась на фестивалі у Карлових Варах. Також фільм під час пітчингу у Вільнюсі виграв право бути представленим на Каннському кіноринку.
16 листопада
«Межа», режисер Петер Беб’як
Кримінальний трилер, знятий спільно зі Словаччиною. Він розповість про контрабанду на кордоні між Україною та Словаччиною. Картина отримала нагороду за режисуру на фестивалі у Карлових Варах. У картині знімались Станіслав Боклан, Римма Зюбіна та інші.
23 листопада
«З любов’ю, Вінсент», режисери Доротея Кобєля та Г'ю Велчмен
Це аж ніяк не український фільм, він представляє Польщу та Великобританію. Проте він має право на місце у списку, адже у його створенні взяли участь 13 українських художників. Це перший у світі фільм, повністю складений з картин. Його автори написали олійними фарбами понад 65 тис кадрів. Над фільмом працювало 125 художників з 19 країн. Дія фільму «З любов’ю, Вінсент» починається через рік після смерті художника. Її обставини намагаються розслідувати рудобородий листоноша та його син Арман. Обидва позували ван Гогу, обидва не розуміють, як за півтора місяця той змінився так, що наклав на себе руки.
6 грудня
«Кіборги», режисер Ахтем Сеітаблаєв
Військова драма про героїчну оборону Донецького аеропорту. Сценарій написаний Наталією Ворожбит. Фільм розповість історію одного двотижневого бойового чергування у вересні 2014 року. Добровольча група військових уперше приїжджає до Донецького аеропорту імені Сергія Прокоф'єва. Стратегічно важливий об'єкт на цей момент уже чотири місяці захищають українці в умовах постійної війни. Доброволець із позивним «Мажор» (грає Макар Тихомиров) — музикант та син багатіїв, що потайки втік на війну. Він намагається зрозуміти свою роль на цій війні, саму війну, і що буде після неї. Разом з ним ще шестеро вояків, чиї історії базовані на реальних історіях оборонців аеропорту.
Також до кінця року (дати ще уточнюються) можуть вийти у прокат драма «Січень-Березень» Юрія Речинського, «Легенда Карпат» Сергія Скобуна, «Одеський підкидьок» Георгія Делієва, «П'ята терапія» Аліси Павловської, «Троє» Івана Кравчишина, «Ржака» Дмитра Томашпольського, «Лагідна» Сергія Лозниці, «Окупація» Марка Гоммонда, «Лиса гора» Романа Перфільєва, «Перша сотня» Ярослава Пілунського, Юрія Грузинова та Юлії Шашкової, а також «Брама» Володимира Тихого.
Крім того, поки залишається невідомою прокатна доля фільмів «Казка старого мельника» Олександра Ітигілова, анімації «Клара» і мюзиклу «Давай танцюй!».
Нагадаємо, що у 2016 році в прокат вийшло близько 30-ти українських фільмів, що стало рекордом для нашого кіно. Проте уже зараз очевидно, що у 2017 році цифра буде більшою.