Українська держава є унікальною державою. Унікальною – у тому розумінні, що, маючи настільки різноманітні й привабливі природні ресурси: родючі ґрунти, повноводні ріки, два моря – Чорне та Азовське і, звичайно, мегакрасиві гори Карпати, ми за роки незалежності так і не зуміли максимально розвинути ці ресурси та використовувати їх на повну потужність.
Сьогодні хочу зосередити нашу увагу саме на гірських територіях Карпат, які замість того, щоб перетворитися на Мекку для туристів, стали депресивними районами, в які бояться чи просто не хочуть заходити інвестори. Передумов для цього є кілька. Але найголовнішим чинником є те, що в державі ніколи не було ані стратегії розвитку Карпат, ані цілеспрямованої державної політики щодо їх перетворення в інвестиційно привабливі території. Єдине на що наша держава спромоглася в часи незалежності – це зберегти совкову практику «соціальної підтримки» населення гірських районів через виплати так званих «гірських» на руки.
Щоб зрозуміти масштаб такої «підтримки», просто вдумайтесь в кілька цифр. В Україні 637 населених пунктів мають статус гірських і проживає у них понад 630 тисяч осіб. Усі ці люди щорічно отримують «гірські» виплати, зокрема минулого року – понад 3 мільярди гривень! Три мільярди гривень держава по «ікринці» роздала кожному горянину, а він їх, скоріш за все, просто проїв. Якщо б ми такі кошти щороку вкладали у розвиток Карпат, то давно уже б там створили таку інфраструктуру, яка б сторицею повертала ці вкладення до бюджетів усіх рівнів, починаючи від державного і закінчуючи бюджетом кожної сільської ради, яка зараз просто має статус «гірської» і вважається дотаційною.
Так далі тривати не може. І врешті це розуміють не лише у тих областях, де розташовані наші Карпати, але й на київських пагорбах. Ми ініціюємо кардинальну зміну підходу до розвитку гірських територій – від системи банального проїдання до системної реалізації розвиткових проектів. Ми хочемо, щоб держава відмовилася від роздавання «ікринок» через виплати згадуваних «гірських» і врешті створила умови доступу до «вудки» у вигляді підтримки проектів, ініціатив громад та створення умов для власної реалізації.
І 2018 рік повинен стати роком прориву в цьому напрямку, адже ми запланували до реалізації низку масштабних проектів і конкурсів. Одним із них є проект «Карпатська мережа регіонального розвитку» – переможець конкурсного відбору проектів регіонального розвитку, які реалізовуватимуться за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу в рамках програми підтримки секторальної політики – підтримка регіональної політики України.
Цей проект бюджетом 48,9 млн грн спільно реалізовуватимуть Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Львівська, Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька обласні державні адміністрації та Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна» за підтримки Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької обласних рад. А його метою є підвищення ефективності регіонального економічного розвитку в Карпатах завдяки використанню інструментів міжрегіональної співпраці.
Спільними зусиллями цих же чотирьох обласних рад – Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької нам вдалося цього року започаткувати конкурс ініціатив місцевих карпатських громад із загальним бюджетом 7,4 млн грн. Бюджет на проекти, які реалізовуватимуться на Львівщині, – 2 млн грн. Для реалізації міжобласних проектів, які фінансуватимуться безпосередньо Асоціацією «Єврорегіон Карпати – Україна», передбачений 1 млн грн.
Пріоритети ми визначили такі: транскордонне співробітництво (у випадку подання проектів у вказаному пріоритеті, обов’язковою вимогою є наявність закордонного партнера); популяризація історико-культурної спадщини; збереження природної спадщини та розвиток інформаційно-комунікаційних технологій.
Цей конкурс уже стартував і триватиме до кінця квітня. І більш детальну інформацію про нього Ви можете почерпнути на інформаційних ресурсах Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна». Часу на роздуми і підготовку якісних проектів дуже мало. Але я упевнений, що до кінця цього року ми реалізуємо щонайменше 3 десятки класних проектів, які дадуть поштовх розвиткові Карпат.
І найголовніше. Усі ці ініціативи та старання «знизу» – не разові акції. Це наша системна політика, яку ми після її вдалої та успішної реалізації хочемо презентувати Європейському Союзу, щоб отримати змогу претендувати на великий пілотний проект для регіону Карпат в рамках Угоди про Асоціацію України з ЄС у сфері регіонального розвитку, який буде спрямований на підтримку регіональних проектів та програм у сфері доступності, підтримки підприємництва, збереження природної та історико-культурної спадщини та розвитку людського капіталу. А це, як Ви розумієте, зовсім інші масштаби фінансування!
Разом зможемо більше! Особливо тоді, коли ми перестанемо чогось від когось чекати, а почнемо робити конкретні кроки у напрямку конкретних результатів!