Українські кавуни вперше експортували до Великобританії

17:56, 31 серпня 2017

Нечувано дорогі і можуть швидко закінчитись. Кавунами цього року не вдасться смакувати до пізньої осені, як це було минулоріч. До того ж ціна на смугасті ягоди підскочила вже вище, ніж за кордоном. Причиною цього експерти називають поганий врожай, а ще помилки, яких припустилися фермери. Бо особливості попереднього сезону вони застосували у нинішньому.

Цьогорічний кавуновий сезон експерти називають нестандартним, бо ранні плоди коштували значно дешевше за пізні. Хоча зазвичай це має бути навпаки.

«Фермери зреагували на стандартні тенденції і збільшили площі під ранніми кавунами, плівковими. А от пізніх кавунів і середньо пізніх посадили набагато менше, ніж в минулому році. Бо тоді вони були дуже дешеві й невигідні. А в серпні ще додалась спека, яка буквально вбивала урожай на полях. Ґрунт прогрівався до сімдесяти градусів. Тобто кавуни просто спікались на полі», – пояснила експерт плодоовочевого ринку східної Європи Тетяна Гетьман.

На відкритому ґрунті врожайність кавунів з одного гектара – від 20 до 40 тонн. Проте, цього року фермери збирали по 5 тонн. Звідси й виникла ціна, удвічі вища за минулорічну.

«На сьогодні 5-7- 8 гривень за кілограм – ціни різні. Але кавуна на півдні практично нема. Там хіба що буде осінній, а зараз кавуна нема. А люди купують, обурюються дуже, бо тяжко переходити з дешевших цін на дорожчі. Тому продається може тяжче, але по трохи продається», – поділилась продавчиня кавунів на ринку «Шувар» Ольга Сокіл.

Багатьох дивує, що нинішні кавуни невеликі. Проте, скромний калібр – саме на експорт, стверджують фахівці. Бо на відміну від українців європейці не люблять надто великих кавунів. Але й не приймають і перестиглих чи недозрілих плодів. При цьому постачання за кордон має бути систематичним, інакше експортер просто втратить своє місце. Проте, найголовніше – якість. Вона – завжди важливіша за ціну.

«Наприклад, польські перекупники погоджувались брати кавун з Угорщини та Болгарії по 0,65 злотих за кілограм. В той самий час український кавун по 0,50 злотих за кілограм був нікому не потрібний, тому що він був дуже поганої якості», – розповіла експерт Тетяна Гетьман.

Та навіть попри труднощі цьогорічного сезону у серпні українські кавуни вперше поїхали до Великобританії. Загалом же ж за сезон Україна експортує 20-22 тисячі тонн смугастої смакоти. Натомість вирощують 500 тисяч тонн. Основні покупці українського кавуна – Польща та країни Балтії.