Українськи кінематографісти пояснили, хто і чому поїхав в окупований Крим

21:09, 24 травня 2016

До складу журі XXV Міжнародного кінофоруму «Золотий Витязь», що відкрився 22 травня в Севастополі, увійшли українські представники. Ними стали: режисер Валерій Ямбурський, актор Михайло Голубович (зараз він очолює театр в окупованому Луганську) і заслужений артист України Олексій Колесник. Генеральний продюсер ТРК «Глас» Михайло Ганічев, режисер Віталій Потрух і актриса Раїса Недашківська, яких організатори заявили членами журі на офіційному сайті кінофестивалю, насправді до Криму не поїхали. Проте сайт фестивалю про це так і не повідомив.

Крім того студія «Укранімафільм» заявила, що забороняє використання анімаційних фільмів, вироблених на студії, на окупованих територіях України. У програмі фестивалю «Золотий Витязь»  був заявлений анімаційний фільм «Атракціон» (режисер О.Педан, виробництво студія анімації «Укранімафільм»). Проте режисер повідомив, що він свій фільм на фестиваль не подавав. Організатори фестивалю не повідомили студію про те, що фестиваль пройде на окупованих територіях (конкретно в Криму) при первинному запиті дозволу на використання фільму (фестиваль відбувається щороку в іншому місті).

«”Укранімафільм” - українська державна студія анімації, яка виробляє і займається розвитком українських анімаційних фільмів, не співпрацює з заходами і компаніями, а отже забороняє використання своїх анімаційних фільмів на окупованій території України!», - йдеться у заяві.

У конкурсній програмі бере участь 191 фільм: з них 7 - українські. Спілка кінематографістів України планує 25 травня на засіданні секретаріату правління опублікувати рішення з приводу участі в кримському кінофестивалів членів спілки.

«Я дійсно беру участь в цьому кінофестивалі в якості члена журі. І, дійсно, представляю Україну. Для мене стояло питання, їхати чи ні. І я прийняв рішення поїхати. Крим для мене - невід'ємна частина України. Ми знаємо, що на півострові є багато людей, для яких окупація їх землі - це їх особиста трагедія. Ми не повинні про них забувати. Наша присутність дає їм сили і надії. Моя основна мета участі в цьому фестивалі - підтримати наших громадян своєю присутністю.

 Ви не уявляєте, скільки до мене підходило і підходить людей і дякує за те, що ми приїхали. Для них - це, як ковток повітря. Крім того, деякі волонтери, молоді хлопці, поділилися зі мною, що у них вдома, в їх кімнаті є український прапор. Нам не можна втрачати наших прихильників в Криму. Інакше вони подумають, що про них забули, і розчаруються. Це моя особиста позиція. Не буду і не хочу коментувати інших учасників української делегації. Але, ніхто з них ніколи не говорив, що є симпатиком Росії.

І більше того, хочу вам зауважити, що вчора один з російських режисерів, теж член журі, сказав, що у них при владі знаходяться злочинці, які розв'язали війну з Україною. Мене дивує бездіяльність нашого керівництва в питанні повернення Криму.

Я не визнавав і ніколи не визнаю ні результатів так званого референдуму в Криму, ні приєднання його до Росії. Думаю, що зараз багато хто не упустять свій шанс зібрати дивіденди на цій спекуляції. Сьогодні час горлопанів, які, крім як говорити, більше нічого не можуть робити. Кожен з моїх друзів і близьких знає мою позицію. А той, хто не знає, може почитати мої коментарі з приводу подій, пов'язаних з окупацією і війною на Донбасі.

Що ж до можливого засудження Спілкою кінематографістів, то сьогодні Спілка - це мертва організація, яка, крім зборів внесків, нічим не займається. Вона була створена за образом і подобою партійної організації і комсомолу. Ця організація себе зжила давно в тому вигляді, в якому вона сьогодні існує. Тому, думаю, якщо буде поставлено питання про виключення когось за цю поїздку з членів Спілки - це буде виглядати точно так, як раніше виключали з комсомолу. Рекомендую їм менше збиратися на обговорення, більше робити практичних дій», - процитував Cultprostir режисера Валерія Ямбурського.

Цікаво, що азербайджанський режисер Асіф Рустамов відмовився від участі в кінофестивалі «Золотий Витязь». Так, в лютому 2016 року Рустамова надійшла пропозиція надати його фільм «Вниз по річці» для участі в конкурсній програмі. На той момент організатори заявляли, що кінофестиваль проходитиме на території Російської Федерації, однак пізніше перенесли місце проведення в Криму, не повідомивши про це режисерові. Після того як Рустамов дізнався, що його фільм буде показаний на окупованому півострові, він направив організаторам кінофестивалю лист з вимогою зняти картину з конкурсної програми.

Нагадаємо, фестиваль «Золотий Витязь» називає себе фестивалем «морального кіно». Його директором є російьский актор та режисер Ніколай Бурляєв, який підтримав агресивну політику Володимира Путіна щодо України та окупації Криму.