У понеділок, 25 листопада, о 8:30 біля Національного агентства України з питань державної служби українські кінематографісти розпочали безстрокову акцію протесту проти рішення конкурсної комісії НАДС стосовно Юлії Сінькевич, кандидатки на посаду голови Державного агентства України з питань кіно. Під будівлею НАДС зібрались понад 300 мітингувальників, серед яких - українські кінопрофесіонали, діячі кіноіндустрії, критики.
Нагадаємо, 21 листопада стало відомо, що Юлія Сінькевич, залишившись єдиною кандидаткою після трьох турів відбору, не пройшла четвертий етап конкурсного відбору за результатами рішення конкурсної комісії Національного агентства України з питань державної служби.
Вона «набрала недостатню кількість балів за однією з компетенцій», а тому не може бути призначеною на цей пост (пізніше виявилося, що за критерієм «управління ефективністю і розвитком людських ресурсів» Юлія отримала 0,5 балів).
Українські кінематографісти виступили на її підтримку із листом до президента та уряду України. Вони вимагають негайно переглянути рішення конкурсної комісії. Цей лист підписали понад 2000 представників культурної індустрії та організацій, що працюють в галузі. Лист підтримали асоціація кіноіндустрії України, Українська кіноасоціація, Українська кіноакадемія та кінематографісти, які активно беруть участь у кінопроцесі.
Частина з них, зокрема актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв, режисери Наріман Алієв, Антоніо Лукіч, Марина Степанська, акторка Ірма Вітовська, сценаристка та режисерка Марися Нікітюк, сценарист Андрій Кокотюха продюсер Денис Іванов та багато інших представників галузі вийшли на акцію протесту.
Близько 12 години дня активісти зустрілися з представниками НАДС, які запропонували проведення повторного конкурсу на посаду голови Держкіно. Комісія при цьому залишиться у незмінному складі. Єдина поступка, на яку погодились чиновники, це дозволити Юлії Сінькевич не складати наново іспити, які вона єдиною із всіх кандидатів успішно склала. Проте це ніяк не захищає кандидатку він повторного провалу на співбесіді.
Нагадаємо, Кабмін оголосив конкурс на посаду голови Держкіно. Подалось на конкурс 13 осіб. Серед них лише дві особи, а саме Олексій Кірющенко та Юлія Сінькевич, були відомими широкому загалу. Юлія Сінькевич є подюсеркою декількох фільмів, а також генеральною продюсеркою Одеського міжнародного кінофестивалю.
Олексій Кірющенко є режисером серіалу та фільму «Слуга народу», а також серіалу «Моя прекрасна няня». З 1991 року Олексій працює в Росії та має російське громадянство. Кінематографісти, які просили не називати їх імен, стверджують, що саме Кірющенка представники влади представляли як майбутнього голову Держкіно. Але він вибув у першому турі, де перевірялися знання англійської мови.
Після третього туру залишилася єдина кандидатка на посаду голови Держкіно Юлія Сінькевич. Але її не затвердила на співбесіді комісія НАДС. Комісія складається з 7 осіб, на співбесіді було присутньо 4, троє були відсутніми та не виставляли балів. Двоє виставили Юлії 0 балів, чим і провалили її затвердження.
Голова НАДС Олександр Стародубцев на своїй сторінці у Facebook прокоментував ситуацію навколо конкурсу та повідомив, що сприймає це як персональний виклик. Його пост цитує видання Media Business Report.
«Мені особисто дуже зле від конкурсу на Держкіно. Комісія відхилила реально сильного кандидата, і я тепер є частиною цієї комісії. Це був дуже сильний кандидат. І я ставив хороші бали. І не тільки я. Очевидно, що так робили не всі члени комісії. Взагалі якийсь дивний збіг нефарту (декілька членів Комісії були відсутні в цей день) і ще незрозуміло чого», - заявив він. Стародубцев пропонує якнайшвидше скасувати норму про відхилення кандидата, який отримує 0,5 та менше з певної компетенції.
«Ситуаційні завдання ми вже прибили, і всі нові конкурси пішли без них. Тепер треба дотиснути і цю дурнувату норму», – вважає голова НАДС. «Сподіваюсь, що новий конкурс на голову Держкіно буде оголошено якнайшвидше, і цей достойний кандидат зможе взяти в ньому участь. До того ж, повторний конкурс має вже проходити за новою, скороченою процедурою», - підсумовує він. Кіноспільнота гостро відреагувала на підсумки конкурсу.
Наразі було надіслано два запити до Національного агентства України з питань державної служби з проханням надати зведену інформацію про середні бали та протокол засідання конкурсної комісії. Юристи Axon Partners, які взялись за захист Юлії Сінькевич, готують проект листа на Кабмін щодо надання повноважень переглянути конкретні результати. Лист буде розіслано на асоціації та громадські організації для підписання. Також юристи Axon Partners готують позов до суду.
Пікет кінематографістів супроводжували кілька десятків силовиків та два автозаки (фото Сергія Тримбача)
Як написав у своєму Facebook учасник акції, кінознавець Сергій Тримбач, мирна акція кінематографістів супроводжувалась присутністю великої кількісті силовиків. «Два десятки бійців Нацгвардії, цілий автобус поліціянтів (частина з них "утримували позицію" на вулиці, неподалік). І - увага: за 10 метрів від протестувальників стояли ДВА (ДВА, оттже передбачались масштабні затримання) АВТОЗАКИ (на одному з них красувалась літера "К" - що, мабуть, означало: спеціально для кінематографістів). Мовляв, дивіться, тільки що - ми вас одразу в кутузку», – написав він..
Зауважимо також, що той самий склад комісії за тією ж схемою («набрав недостатню кількість балів за однією з компетенцій») повалив знаного львіввського релігієзнавця Андрія Юраша на посаду голови Держслужби з етнополітики й свободи совісті.