Нова технологія вирощення кісток – результат десятирічної дослідницької роботи лікарів і біологів Донецького інституту невідкладної і відновлювальної хірургії ім. Гусака під керівництвом хірурга Володимира Оксимця.
Зараз команда спеціалістів працює у Києві, ставлячи на ноги поранених бійців, повідомляє видання Тексти.org.ua.
«Ми почали розробляти цю технологію 2004 року в Донецьку. Наразі загальна кількість трансплантацій близько 60. А починали з нуля, ніхто нічого не знав. Клінічної інформації було надзвичайно мало. 10 квітня у Харківському інституті патології хребта і суглобів я захистив докторську дисертацію з цієї технології», – розповів Володимир Оксимець.
За словами медиків, нова технологія ефективна, якщо відсутність кістки не перевищеє 10 см.
«Коли у людини немає кістки на 10 см, ми її можемо виростити. Зазвичай, у такому випадку або роблять ампутацію, або, якщо дефект до 5 см, використовують методику Ілізарова. Тобто, фіксують ногу за допомогою залізних конструкцій і змушують кістку витягуватися й зростатися. Це непогана методика, але вона неефективна, коли відсутність кістки більше 10 см. У наших пацієнтів були дефекти по 12 – 15 см, які нам вдавалося зрощувати за 5-6 місяців», – зазначив директор компанії.
Суть методу полягає у тому, що спочатку вирощують фрагмент кістки у вигляді такого собі тканинно-інженерного 3d матрикса. Заселяють спеціальний носій, який формою нагадує кістку, якої не вистачає.
23-річний боєць Нацгвардії з Сумської області Андрій отримав наскрізне вогнепальне поранення лівої голені на 32-му блокпосту біля Лисичанська. Має 8 сантиметрів пошкодженої кістки. Спочатку Андрія лікували в лікарні Лисичанська, потім потрапив до військового шпиталю Харкова, звідти до госпіталю Ірпені, з Ірпеня – до Центрального госпіталю МВС у Києві.
«У госпіталі мені склали до купи уламки і сказали чекати, поки зростеться, а рентген показав, що зростання нема ніякого. Завдяки волонтерам я потрапив до клініки, де 18 грудня мені зробили операцію із застосуванням біоматеріалу. Відразу після операція повернувся в госпіталь МВС, де перебував під наглядом», – розповів боєць.
«А вже в березні повернувся до військової частини в Кременчук. Демобілізувався, зараз удома. Через 5 місяців після застосування в клініці стовбурових клітин восьмисантиметровий дефект кістки повністю відновився. Ходжу, але ще з паличкою, потихеньку розробляю ногу», – додав військовий.