Українські музиканти записали відеозвернення до представників влади з проханням проголосувати законопроект № 3377 із правками необхідними для захисту авторських прав. Законопроект має ставитись на голосування на пленарному засіданні Верховної Ради 16 червня. У законі йдеться про держпідтримку сфери культури та креативних індустрій під час пандемії коронавірусної інфекції.
У відео артисти акцентують увагу на взаємозв’язку сфери авторських прав та економіки, а також на систематичному потраплянні України у список країн, де найбіьше розповсюджене піратство.
У ролику взяли участь члени найбільшої авторської організації України ГО «УААСП» («Українська агенція з авторських та суміжних прав»), серед яких Валерій Харчишин («Друга ріка»), музиканти гурту «Антитіла» Тарас Тополя та Сергій Вусик, Олександр Злотник, Олег «Фагот» Михайлюта (ТНМК), LAMA, Андрій Яценко Dizel (Green Grey) та інші.
За весь період незалежності України механізм управління авторськими правами так і не був урегульований. Щорічно з 2017 року наша держава потрапляє під санкції США у так званий «список 301» (Special 301 report) як одна з найбільш «піратських» держав світу. Артисти протягом багатьох років не отримують в повному обсязі авторську винагороду за використання їх інтелектуальної власності, як це відбувається у цивілізованому світі, що унеможливлює повноцінний розвиток креативної індустрії.
Це безпосередньо впливає і на споживачів та відвідувачів концертів. Оскільки більшість українських артистів отримують дохід лише з концертної діяльності, вони вимушені збільшувати ціну квитка аби покрити всі організаційні витрати й отримати мінімальний дохід для подальшого розвитку. Якби в Україні повноцінно запрацювала система збору і розподілення роялті, артисти отримали б вагому надбавку до власних доходів і могли б суттєво знизити вартість квитків на свої музичні події.
Такий механізм працює у багатьох країнах, Важливим є також соціальний аспект цього питання. Адже, тисячі українських відомих авторів, які сьогодні через різні фактори (вік, стан здоров‘я тощо) не можуть на пряму монетизувати свою творчість, опинились у важкому становищі.
«Українська агенція з авторських та суміжних прав» визнана членом міжнародної конфедерації організацій колективного управління – CISAC, але досі не визнана державою Україна.
«На сьогодні без змін до порядку імплементації цього профільного Закону (№ 2415)- же неможливо запустити роботу авторських ОКУ, а автори залишаються без роялті на невизначений час на майбутнє. Ухвалення законопроекту № 3377 з поправкою, яку вимагають українські автори (так звана “поправка депутата В’ятровича”) забезпечить: чітке врегулювання сфери збору роялті через ОКУ; цивілізовані правила відносин між ОКУ та правовласниками, унеможливить нелегітимний збір роялті поза системою ОКУ в перехідний період, передбачений поправкою № 76» – вважає Валерій Харчишин, директор ГО «УААСП».
«Важливість голосування законопроекту 3377 разом із поправками від авторської спільноти важко переоцінити. Але ще більш важливою є майбутня акредитація, яка має поставити крапку в багаторічній історії невизначеності у сфері роялті. Я переконаний, що організація, яка створена авторами і заради авторів нарешті має отримати акредитацію та зацементувати за собою право збирати і розпоряджатися авторською винагородою. Системно, прозоро, на користь авторської спільноти та всієї країни,» - додав лідер гурту Антитіла Тарас Тополя.
Нагадаємо, Громадська організація «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (УААСП) це єдина в Україні ОКУ, що управляється виключно авторами. Організація колективного управління керує майновими правами українських авторів музичних, літературних, драматичних та інших творів мистецтва і науки. Також представляє на території України інтереси мільйонів зарубіжних правовласників на підставі договорів про взаємне представництво з іноземними авторсько-правовими організаціями.
Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» був внесний до Верховної Ради ще у квітні. Його авторами є депутати, що представляють різні франкції. 13 травня йогобуло прийнято у першому читанні. Законопроект передбачає внечення змін до таких законів: «Про телебачення і радіомовлення», «Про рекламу», «Про культуру», «Про інформацію», «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», «Про Український культурний фонд»,
«Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».
Саме про останній закон (зміни передбачено внесто до статті 20, у якій йдеться про відносини з користувачами, збирання винагороди і відрахувань з користувачів) йдеться у записаному музикантами відео.