Українські олігархи активно почали імпортувати газ з Європи

За 2017 рік олігархи поставили в Україну 24% газу від усього імпорту цього палива

13:53, 26 травня 2017

На ринок імпорту газу з Європи до України вийшли компанії олігарха Віктора Пінчука і група «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Також в міжнародний газовий трейдинг повернулися Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ з партнерами, пише ЛІГАБізнесІнформ з посиланям на дані Державної фіскальної служби.

«Поки що обсяги поставок газу з Європи українських великих фінансово-промислових груп невеликі. Тим не менше, різниця в цінах газу в Європі та Україні дозволяє їм непогано заробити на імпорті», – зазначило видання.

В кінці березня перші обсяги газу з Європи закупила газовидобувна компанія «Укрнафтобуріння». Контроль над цією компанією має дніпропетровська група «Приват» Ігоря Коломойського. Їхніми партнерами у бізнесі також стали Віталій Хомутинник і Павло Фукс.

З кінця березня «Укрнафтобуріння» імпортувала понад 5 млн кубометрів через Словаччину по 240 дол/тис кубометрів на кордоні, свідчать дані ДФС. У цей період державний «Нафтогаз України» пропонував найдешевший ресурс по 268 дол/тис. кубометрів (без ПДВ і витрат на транспорт).

У 2016 році Дмитро Фірташ, який втратив свій газовий бізнес у 2014, і його партнери повернулися в міжнародний газовий трейдинг. З червня минулого року газ в Україну почала поставляти швейцарська компанія «Nafta-Gaz Trading Ltd», зареєстрована в кантоні Цуг. Крім поставок природного газу ця компанія займається імпортом скрапленого газу з Білорусі та Росії для облгазів, підконтрольних Фірташу.

У лютому цього року пробну партію природного газу завезла з Польщі група «Інтерпайп» Віктора Пінчука. Продавцем виступив польський трейдер AOT Energy, покупцем – Нижньодніпровський трубопрокатний завод. Це перші обсяги газу, завезені Інтерпайпом. Про подальші плани в групі не розповідають.

Як повідомляється, Ахметов зайнявся імпортом газу ще в 2013 році разом зі структурами Сергія Курченка. За 2013 рік ДТЕК, за даними компанії, завіз з Європи 630 млн кубометрів. З 2014 року цей бізнес простоював. ДТЕК відновив закупівлі блакитного палива в Європі тільки у вересні 2015 року, імпортування за рік 27 млн кубометрів. Результат 2016-го ще скромніше – 17 млн кубометрів. За перші три місяці нового року обсяг поставок не перевищив 4 млн кубометрів, свідчать дані ДФС.

Невеликі обсяги імпорту пояснюються просто. Найбільші фінансово-промислові групи володіють власними видобувними активами.

На частку компаній Ахметова, Пінчука і групи «Приват» в минулому році припало понад 3,5 млрд кубометрів, або 66% всього приватного газовидобутку (з урахуванням «Укрнафти»). Газ українського видобутку обходиться їм дешевше, ніж імпортний.

Загалом за підсумками першого кварталу 2017 року приватні компанії поставили в Україну близько 1 млрд кубометрів газу – 24% від загального обсягу імпорту (4,2 млрд). Іншу частку – близько 3,2 млрд кубометрів – імпортував державний «Нафтогаз України».