Українські остарбайтери у Німеччині були рабами, – Забілий

15:34, 22 червня 2011

22 червня у Національному музеї-меморіалі пам’яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відрилася виставка під назвою «Тріщина через все життя». Виставка присвячена долі українських остарбайтерів в Німеччині, які були вивезені примусово-нацистським режимом на роботу.

Про це у коментарі ZAXID.NET повідомив директор музею Руслан Забілий.

За його словами, виставка розповідає про долю 10 жінок остарбайтерів з України, які пережили вивезення і фактично рабство. «Вивезення розпочалися в квітні 41-го року і тривали до 44-го. Спочатку це все супроводжувалося потужною пропагандистською роботою третього Рейху, про те що в Німеччині дуже добре створення умови для українців. Ті, хто виїхав, писали листи додому, але листи проходили цензуру і надходили в Україну із запрошенням приїхати і працювати в Німеччині», – зазначив директор музею.

Він додав, що українці в Німеччині працювали у статусі рабів. «Адже німці вважали, зокрема українців, нижчою расою. Вони вважали, що кваліфіковані працівники мають, наприклад, виготовляти зброю, а лопатою – працювати українці», – розповів Р.Забілий.

Така «позитивна» німецька пропаганда віджила себе з часом і з 1943 року німці почали вдаватися, за словами Р.Забілого, до широкомасштабних облав: зганяли селян без будь-якої згоди на залізничні станції і відправляли на примусову роботу в Німеччину. «Це одна із трагічних сторінок Другої світової війни, вона призвела до страждань не лише українських жінок, але й дітей, підлітків, людей старшого віку. У ХХ столітті люди були змушені пережити відчуття середньовічного рабства. Людей роздавали на роботу не тільки на заводи і фабрики, але й багатим німецьким поміщикам», – додав директор музею.

Він розповів, що в архівах в Німеччині було знайдено понад 400 листів, які писали українські остарбайтери додому але, які було зупинено, оскільки не пройшли цензуру. З них було обрано близько 20 з метою познайомитися і поспілкуватися з їх авторами, однак тільки 10 жінок погодилися дати інтерв’ю. Їх розповіді, за словами Руслана Забілого, і лягли в основу виставки.

Відтак, до початку липня відвідувачі Музею зможуть переглянути інформаційні стенди про жінок-остарбайтерів та відеоінтерв’ю із ними. Після цього виставку повезуть в інші міста України.

Зазначимо, що допоміг у виготовленні виставки Фонд «Україна 3000».