Українські письменники читатимуть свої твори у виправній колонії

18:40, 7 вересня 2015

11 вересня в рамках Форуму видавців у Львові у стінах Сокальської виправної колонії №47 відбудуться літературні читання «Проза. Читання “за ґратами”».

Для засуджених уривки зі своїх книг прочитають Андрій Любка, Богдан Коломійчук, Василь Махно, Маргарита Сурженко, Наталка Сняданко, Олексій Чупа, Тарас Прохасько.

«Ідея з`явилась в мене близько року тому. В країні відбувається безліч літературно-мистецьких заходів на різну тематику і для різних верств населення, усі вони тим чи іншим чином змінюють наше життя. Тим часом у колонії життя з дня на день не змінююється. Роки йдуть, а засуджені залишаються з тими ж думками, цілями та почуттями, що й були у них до потрапляння за колючий дріт. Література - це один з способів зайняти свій вільний час у колонії, але це і один із способів відчути себе вільною людиною та задуматись над тим, як жити далі», - розповіла ZAXID.NET організаторка заходу Ірена Яніцька.

«Я знаю, що такі літературні акції відбуваються у багатьох закладах позбавлення волі. Знаю, що  проходять духовні читання у жіночих колоніях. Такі заходи, окрім мистецького та духовного насичення, дають відчути засудженим, що їх не кинули та чекають», вважає вона.

«Я сподіваюсь, що «Проза. Читання “за ґратами”» дасть змогу засудженим можливість відчути себе звичайними людьми та повірити у власні сили змінити своє життя. Крім того, це приклад для людей, що кожен має право на другий шанс», - говорить організаторка.

«”Читання “за ґратами”» - перший крок до складніших літературних заходів. Маю намір зробити ряд літературних заходів для людей, які взагалі не бачать сенсу у читанні. Кожна людина має право на вибір, але для цього потрібно мати з чого вибирати. Думаю, вибір буде за книгою», - зазначає Ірена Яніцька.

На її думку, місце позбавлення волі - це місце, де засуджені мають усвідомити свою провину, причину свого злочину та загалом переосмислити життєві цінності. Прозові читання відомих українських письменників у авторському виконанні сприятимуть не лише розширенню світогляду засуджених, але допоможуть повірити, що змінити життя накраще, можливо.