Українські прикордонники знущаються над емігрантами, – Human Rights Watch

12:20, 17 грудня 2010

16 грудня правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) закликала ЄС припинити повертати до України емігрантів та шукачів політичного притулку, оскільки в Україні їм загрожують тортури.

Як наголошує інформагентство Рейтерс, завдяки близькості до ЄС Україна стала буферною зоною для емігрантів з таких країн, як Афганістан і Сомалі, що покидають свою державу, втікаючи від насильства. Зокрема, згідно із інформацією правозахисників, в Україні існує найбільша у Східній Європі спільнота сомалійців.

У своїй доповіді HRW вказує на те, що угода про реадмісію між ЄС та Україною, що набула чинності 1 січня цього року і забезпечує повернення до рідних країн емігрантів, котрі потрапляють до ЄС через Україну, стала причиною повернення додому сотень людей.

"Емігранти і ті, що шукають притулку, у тому числі і діти, наражаються на небезпеку зловживань і безпідставних затримань українськими прикордонниками та міліцією", - йдеться у доповіді.

"Деякі емігранти розповідали про те, як представники влади піддавали їх тортурам, у тому числі і з використанням ударів електричним струмом, після того як їх затримували при спробі потрапити до Європейського Союзу або після їхньої депортації з Словаччини та Угорщини", - вказується в доповіді.

Таким чином, Human Rights Watch закликав ЄС призупинити передачу біженців Україні до того часу, поки українська держава не "запровадить міжнародних стандартів поваги до прав людини стосовно повернених емігрантів, особливо щодо практики тортур, нелюдського або принизливого поводження, а також безпідставного затримання".

Окрім цього, в доповіді наводяться свідчення 17-річного афганського хлопчика, депортованого до України зі Словаччини. "Мені страшно говорити про українських солдатів на кордоні. Вони багато нас били. Вони били нас, щоб ми говорили російською. Як тільки вони нас взяли, вони почали нас бити", - розповідає той.

Як вказується у повідомленні інформагентства Рейтерс, українське МЗС відмовилося коментувати доповідь правозахисної організації.