Українські та польські історики обговорять у Львові важкі питання минулого

15:22, 3 червня 2008

4-6 червня у Львові відбудеться ХІІІ Міжнародний науковий семінар “Польща - Україна. Важкі питання. Українсько-польські стосунки в 1939-1947 рр.”, - повідомили ZAXID.NET в Центрі досліджень визвольного руху.

На семінарі буде розглянуто і продискутовано чотири блоки питань: українсько-польські стосунки в 1939-1947 рр. у суспільній свідомості сучасних українців і поляків (доц. Вікторія Середа, д-р Люцина Кулінська); архівна база для досліджень українсько-польських конфліктів у 1939-1947 рр. (к. і. н. Сергій Кокін, д-р Ґжеґож Мотика); хронологія українсько-польських стосунків 1939-1947 рр. (к. і. н. Андрій Боляновський, проф. Міхал Клімєцкі); бібліографія проблематики українсько-польських стосунків 1939-1947 рр. (Роман Грицьків, д-р Антоніна Козирска)

У науковому семінарі візьмуть участь представники Інституту національної пам’яті Республіки Польща, багатьох наукових осередків Польщі, а також Світового союзу воїнів Армії Крайової: проф. Вальдемар Резмер, проф. Міхал Клімецкі, проф. Ґжеґож Мазур, а також автор найбільш об’ємної монографії, присвяченої УПА - д-р Ґжеґож Мотика. Загалом очікується приїзд делегації польських науковців у складі 23 осіб. Україну репрезентуватимуть історики Львова, Києва, Луцька та Рівного: д-р Ярослав Дашкевич, акад. Ярослав Ісаєвич, проф. Володимир Трофимович, а також заступник начальника Державного архіву СБУ, кандидат історичних наук Сергій Кокін.

Організаторами заходу є Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Український інститут національної пам’яті, Львівський національний університет ім. І.Франка, Торунський університет ім. Миколая Коперніка та Центр досліджень визвольного руху.

Довiдка ZAXID.NET

У 1996 р. з ініціативи Світового союзу вояків Армії Крайової і Об’єднання українців Польщі було покладено початок українсько-польських наукових семінарів під загальною назвою “Україна - Польща. Важкі питання”, на яких передбачалося розглянути спірні, а також найбільш гострі питання українсько-польських взаємин у 1939 - 1947 рр., котрі залишили в свідомості сучасних поляків та українців низку взаємовиключних оцінок і стереотипів. За пропозицією громадських організацій було вирішено відмовитися від емоційних оцінок минулих подій і залучити до їх розгляду фахових істориків з обох сторін.

У 1997 - 2006 рр. було проведено 12 міжнародних семінарів, в яких брали участь ряд постійних членів семінару, а також залучалися дослідники з різних наукових осередків України та Польщі (два останні семінари проходили у Варшаві і Торуні). Результатом спільної роботи українських і польських істориків стало унікальне видання - 10 томів матеріалів семінарів під однойменною назвою, виданих двома мовами з врахуванням стенограми обговорення доповідей і підписаних протоколів узгоджень та розбіжностей. А що є більш важливим - було спростовано низку вкорінених стереотипів щодо українського національно-визвольного руху 30-40-х років, котрі були поширені в польській історіографії та суспільній свідомості, а також стимульовано дослідження цієї проблематики в українській історіографії.

Після завершення першої серії семінарів (10 семінарів) на нараді у Варшаві у 2003 р. було вирішено продовжити роботу семінарів, оскільки ціла низка тем залишилася недостатньо висвітленою. Зокрема, певна частина поляків не сприйняла навіть тих ідей, які прозвучали в офіційних державних документах Польщі та України, озвучених у 2003 р. під час вшанування жертв трагічних подій на Волині у 1943 р. Частина польської громадськості наполягала й продовжує наполягати на необхідності міжнародного осуду діяльності ОУН і УПА на західноукраїнських землях, прагне, всупереч думці інтелектуальних кіл Польщі, з нагоди 65-річчя волинських подій відкрити у центрі Варшави пам’ятник “полякам, загиблим від рук українських націоналістів на східних кресах”.