Українські вчені навчилися прогнозувати важкість перебігу коронавірусу

Науковці заявили, що розробили прогностичну модель перебігу коронавірусу першими в світі

18:51, 5 березня 2021

Для визначення важкості перебігу в перший день хвороби потрібно здати кров на визначення рівня позаклітинної ДНК

Вчені Інституту фізіології імені О.О. Богомольця Національної академії наук України (НАНУ) розробили методику прогнозування важкості перебігу захворювання на COVID-19 у пацієнтів.

«Жоден лікар у світі не може передбачити, як це захворювання розвиватиметься далі. А розвивається воно дуже по-різному: один пацієнт за 7-10 днів одужає і повернеться додому, інший – може потрапити в залежність від кисню, до реанімації і не виживе. Тому всім лікарям украй потрібен якийсь прогностичний критерій. Мені приємно повідомити (й українські лікарі про це дізнаються найшвидше): ми припустили, що саме рівень позаклітинної ДНК і є прогностичним критерієм (що вищий він, то гірший прогноз), і довели це (до речі, першими у світі)», – розповів завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені Богомольця НАНУ професор Віктор Досенко.

За його словами, усе, що потрібно людям, аби буквально в перший день хвороби передбачити, наскільки важким буде її перебіг, це здати кров на визначення рівня позаклітинної ДНК. Для цього лише потрібно мати набір реактивів (до слова, не дуже дорогий) і спектрофлюориметр (принаймні один на лікарню чи бодай один на територіальне медичне об’єднання), пояснив науковець.

Українські науковці також повідомили, що продовжують дослідження позаклітинних ДНК з метою заблокувати їхню активність, якщо вони загрожуватимуть організму людини. За їхніми словами, це дало б змогу зменшити рівень ушкодження клітин легень під час перебігу коронавірусу Covid-19.