З дня зникнення львів'янина Тараса Познякова минуло вже 15 діб. А міжнародний сервіс попутників BlaBlaCar досі в центрі скандалу. Але незважаючи на це ані користувачі цього сервісу чи інших, ані навіть автостопери не припинили подорожувати та їздити за старими звичками.
BlaBlaCar як сервіс для спільних поїздок автомобілем, коли водій оголошує свій маршрут і набирає супутників, а витрати за поїздку розділяють, був заснований у Франції в 2004 році. В Україні з’явився лише два роки тому, але став дуже популярним.
Богдан Чичкевич є давнім користувачем цього сервісу, подорожував і Україною, і Польщею. На його думку, трагедія, яка трапилася, не примусить його відмовитися від послуг BlaBlaCar. Запевняє: сервіс не ідеальний, але елементарна перевірка водіїв дозволяє чутися безпечно.
«Я частенької їх шукав в мережі і дивився на відгуки, які попередні пасажири цьому водію надавали», ― розповідає Богдан Чичкевич.
Користувач BlaBlaCar Орест Вачков ― засновник схожого українського сервісу, точніше групи у фейсбуці Lviv Kyiv Connect. П’ять років тому сюди долучалися львів’яни, які мешкали у столиці і мали потребу у комфортних поїздках додому. Спершу група була камерна і доволі закрита, а пізніше розрослася. Та адміністратори запевняють, що перевіряють кожного учасника групи.
«У нас майже нереально, щоб були зареєстровані боти. Я вже казав, що це дуже складно пройти фільтр живого адміністратора», ― розповів адміністратор групи Lviv Kyiv Connect Орест Вачков.
Зараз у групі більше п’яти тисяч учасників. І подорожують вони не тільки між Львовом і Києвом. Про всіх водіїв і пасажирів тут можна знайти відгуки, окрім того, всі ці люди точно реальні особи.
Ще один спосіб пересуватися – автостоп. Він ще більш ризикований, адже ці люди просто стоять на вулиці і ані паспортів, ані їхні особи перевірити не можна, просто довіритись.
Максиму 21 рік і він стопить вже не вперше, водіїв обирає за обличчям. Зі собою ані ножа, ані газового балончика не носить і досі у серйозні халепи не потрапляв.
«Водій був нормальний, а пасажир до нас доколупувався, що без грошей їдемо, на пиво просив... І вже приїхали, звертаємо з траси. Я кажу: зупиняйтеся! А пасажир вимагав розрахунку. Я дістаю останні 20 гривень і кажу тримайте», ― згадує автостопер Максим.
Більшість автостоперів добираються до місця призначення лише за «дякую», та водії бувають різні, а тепер ще й боязкі. Але від цього стоперів не поменшало, однак кількість водіїв, які готові взяти до себе незнайомця, різко зменшилась.
Нагадаємо, 4 квітня львів’янин Тарас Позняков зник у Києво-Святошинському районі приблизно за 35 км від Києва. Вранці він виїхав зі Львова на власному автомобілі Audi A6, взявши невідомого попутника через популярний сервіс BlaBlaCar, але до Києва так і не доїхав.
Українське представництво сервісу пошуку попутників BlaBlaCar відреагувало на ситуацію. У компанії зазначили, що немає підтверджень того, що попутники львів'янина пов'язані з сервісом, однак пообіцяли сприяти розслідуванню і надати всі необхідні дані слідству.