Українські євреї: Закон про мови загрожує суспільству

13:15, 20 липня 2012

Асоціація єврейських організацій та громад Ваад України засудила закон «Про засади державної мовної політики». Заяву підписав Голова Ваад України Йосиф Зісельс.

«Законопроект не вирішує проблем з мовами національних меншин, натомість суперечить Конституції України та положенням Європейській хартії регіональних та міноритарних мов та Рамковій конвенції стосовно національних меншин», – йдеться у заяві.

Окрім цього, автори заяви вважають, що закон порушив громадський консенсус щодо мовного питання, призвело до суспільного протистояння і обумовлено передовсім намаганням залучити додаткові голоси виборців.

«В Україні дійсно є мови, які потребують державної підтримки, але це не російська, а кримськотатарська гагаузька, ромська, караїмська та кримчацька, урумська та румейська, а також ідиш. І саме їх як міноритарні захищає Європейська хартія регіональних і міноритарних мов. Європейське законодавство захищає мовну різноманітність і спрямоване на захист зникаючих мов.

Проголосований проект розв’яже руки тим, хто намагається взагалі вилучити українську мову з обігу у регіонах, де є більше 10% іномовного населення. І це, на наше переконання, є злочином проти української мови», – зазначено в заяві.

«Автори законопроекту борються за те, щоб громадяни не розмовляли українською мовою, не вивчали її й не користуватися нею, натомість дають значні преференції російській мові. У такій спосіб не можна вирішити мовні проблеми національних меншин.

Слід також зауважити, що проект закону «Про основи державної мовної політики» не дістав однозначно схвальної оцінки ані в середовищі національних меншин, ані в українському суспільстві. До того ж жодного разу національні меншини України спільно не обговорювали зазначений законопроект у відкритому режимі, не заслуховували аргументів його авторів та не висловлювали власних позицій і зауважень.

Запропонований документ становить загрозу українському суспільству, оскільки нехтує державним статусом української мови, не захищає загрожені (міноритарні) мови і вносить розбрат і напругу в українське суспільство.

Національні громади України прагнуть інтеграції у громадянське суспільство України, вони хочуть будувати спільний дім, який не руйнуватимуть заради кон’юнктурних інтересів», – зазначено в заяві громад Ваад України.

Додамо, що у Львові навіче на захист української мови представник єврейської громади Львова Шейхет Мейлах, наголосивши на тому, що в Україні жодна мова не зазнає утисків та може вільно розвиватися без додаткових законів.

Нагадаємо, 3 липня Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики», що передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади.

Водночас у багатьох країнах розпочалися акції протесту. У Литві на захист української мови стали депутати. Схожа акція відбулась в Парижі. Українці Австралії виступили із вимогою відставки нардепів за мовний закон. А також своє невдоволення «мовним законом» висловила діаспора інших країн.