Зі збільшенням потоку українських трудових мігрантів в Польщі зростає кількість зловживань стосовно них з боку українських «посередників» і польських роботодавців, і українці створили в цій країні свою незалежну профспілкову організацію – Профспілку українських трудових мігрантів «Трудова солідарність».
Лідер «Трудової солідарності» Віталій Махинько на прес-конференції у вівторок, 14 червня, розповів, що трудові мігранти з України все частіше стають жертвами обману – як з боку іноземних роботодавців, так і вітчизняних «посередників» в працевлаштуванні. Зокрема, у Польщі почастішали випадки невиплат заробітної плати і елементарне недотримання умов праці, маніпуляцій з документами, а останнім часом – фіксуються навіть випадки торгівлі людьми.
«З самого початку “Трудова солідарність” була створена як профспілка будівельників-заробітчан, які приїжджали до Києва в пошуках роботи. Сьогодні сотні тисяч українців їдуть за кордон з тією ж метою і стикаються з тими ж проблемами, як, наприклад, невиплата зарплати або жахливі умови праці. Раніше такі порушення трудових прав були більш характерні для Росії, сьогодні, на жаль, поширені і в державах Євросоюзу. Багато членів нашої профспілки вже тривалий час працюють в Польщі і де-факто ми вже захищаємо їх і допомагаємо їм. Тому наша робота не починається “з нуля”, у нас є багато напрацювань у цьому напрямку», – розповів Махинько, якого цитує «Інтерфакс-Україна».
За його словами, формування незалежної профспілкової організації українців у Польщі почалося понад рік тому, а зараз вже завершено її організаційне оформлення. Створенню профспілки передувала тривала співпраця з польськими профспілками і робочими активістами, обмін досвідом між українськими профспілковими працівниками та польськими колегами у сфері захисту трудових прав.
Махинько зазначив, що профспілка в Польщі стала частиною Всеукраїнського профспілкового руху «Трудова солідарність», а головний офіс нової профспілкової організації розташовується в Варшаві. Також планується відкриття представництв профспілки в інших містах зосередження українських трудових мігрантів в цій країні.
Лідер «Трудової солідарності» констатував, що чимало проблем виникає через те, що «заробітчани» не знають своїх прав і законодавства країни, куди їдуть на роботу. Щоб уберегти земляків від помилок, при «Трудовій солідарності» створена гаряча інформаційна лінія, за телефонами якої українські працівники і люди, які тільки планують виїхати на роботу в Польщу, зможуть отримати кваліфіковану консультацію з питань трудового законодавства та офіційного працевлаштування за кордоном.
Нагадаємо, рішення про створення такої профспілки ухвалила 21 травня Профспілка українських працівників на своєму установчому з’їзді у Катовіце.