Українські жінки невпевнені у своїй успішності

19:55, 30 червня 2017

Що заважає нашим жінкам створити власну справу і стати бізнесвумен – ці питання з'ясовували українсько-американські науковці. Вони опитали власниць малого та середнього бізнесу по всій Україні, а пізніше зробили таке ж опитування у Польщі, аби порівняти результати.

Христина Онищенко – перша жінка, яка стала керувати окремим напрямком у великій компанії. Ще із п'ятьма юристами у підпорядкуванні надає юридичну допомогу у компанії Nexia Dk, яка консультує бізнес. Вважає, що гендерної дискримінації у бізнесі немає і кожна жінка може зробити кар’єру, головне бути впевненою в собі.

«Я думаю, що треба побороти ті бар’єри десь в себе у підсвідомості і спробувати позбавитись від тих сумнівів і вагань, які заважають насправді робити успішно кар’єру в різних сферах суспільного життя і бізнесу», – каже партнерка групи Nexia Dk Христина Онищенко.

Результати опитування тисячі респондентом, власниць малого та середнього бізнесу в Україні, показали, що жінки не спішать створювати власний бізнес, бо не вистачає віри у себе, держава не допомагає, а інших джерел фінансування вони не знаходять. Це дослідив американський професор Джон Джонсон впродовж трьох років.

«Бар’єр – державна бюрократія, що нас не здивувало. А от здивував некваліфікований персонал. Жінкам у бізнесі тут важко знайти хорошого працівника», – розповів американський професор, ініціатор дослідження Джон Джонсон.

Таке ж дослідження, щоправда, із малою фокус групою зробили у Польщі вже українські науковці. Полячки виділили схожі бар'єри, однак є одна відмінність.

«Єдине чим от відрізняються Польща і Україна дуже сильно і дуже різко – це впевненість жінок в своїй успішності. А в нас керівниці величезних корпорацій дуже скромні і вважають, що: «Та ну я не успішна, я просто заробляю гроші. Мені потрібно годувати родину. Мій досвід насправді нікому не цікавий». Це та позиція, яка, на жаль, не дає українським жінкам гриміти на цілий світ», – розповідає координаторка дослідження у Польщі Євгенія Дядько.

Скільки саме в Україні жінок, власниць бізнесу, – невідомо, адже такої статистики ніхто не веде.

«Канада одна з найбільших країн, яка підтримує жінок, підтримують програми саме жінок, які є власниками, керівницями бізнесу. Для України, я би сказала, що ми на початку. Зараз буде призначено урядового уповноваженого з гендерних питань і, я думаю, що буде більше уваги тоді цьому приділятися», – додала керівник офісу з просування експорту при Мінекономіки Мар’яна Каганяк.

В Україні також почала роботу платформа SheExports – ініціатива для підтримки українських жінок-підприємиць. Там бізнес леді можуть обмінюватися досвідом та допомагати одна одній.