Діячі українського шоу-бізнесу та артисти стурбовані намірами влади продавити свій варіант закону про гастрольну діяльність. Про це вони заявили 15 березня на прес-конференції в Києві.
Причина занепокоєння творчих особистостей - в прийнятому Верховною Радою в першому читанні законопроекті, який покликаний врегулювати гастрольну активність українських артистів. Документ, офіційна назва якого «Про внесення змін до Закону України «Про гастрольні заходи в Україні» восени 2011 року розробило Міністерство культури. У найкращих чиновницьких традиціях, самих артистів, продюсерів, представників гастрольних та концертних агентств до обговорення закону, покликаного регулювати їх життєдіяльність, ніхто навіть і не подумав запросити. І навряд чи це можна назвати випадковістю. Радше, як часто буває, чиновники вирішили врегулювати гастрольну діяльність так, як вигідно їм самим. Ймовірно, позиція самих артистів і організаторів тут могла б перешкодити бюрократичним планам.
Втім, у справу втрутився Комітет Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва, який очолює Наталія Королевська. Парламентарій запропонувала організувати відкрите громадське обговорення законопроекту за участі тих, чиї життєві інтереси він зачіпає. І ось тут з'ясувалося, що співаки, музиканти, імпресаріо і продюсери вважають новий закон «неприйнятним для застосування» і таким, «який не відповідає реаліям, які склалися на ринку гастрольних заходів».
У чому ж причина розбіжностей між чиновниками і артистами? На думку глави Коаліції Артистів та Продюсерів України Дмитра Прикордонного, за допомогою нового закону «Міністерство культури намагається стати дозвільним органом в питанні проведення концертних заходів».
За його словами, законом пропонується введення такого поняття як «аншлагова вартість». Це означає, що тепер з кожного квитка необхідно буде заплатити податок. І нікого не хвилює, придбали даний квиток на концерт чи ні. Тобто, навіть якщо на концерт прийшло менше половини залу, артист і його продюсер повинні будуть заплатити, як якщо був повний аншлаг. Виходить, що податок буде сплачуватися до проведення концерту - наперед. Притому не з кількості проданих квитків, а з усіх запланованих місць. Який тоді сенс виконавцям давати концерти? Але чиновників, звичайно ж, такі дрібниці не хвилюють.
З обуренням сприйняли «реформу» гастрольної діяльності і самі артисти. Співачка Гайтана, яка представлятиме нашу країну на «Євробаченні» цього року, можливими нововведеннями дуже здивована: «Виявляється, що виконавець повинен платити штраф, якщо він вирішив на концерті поміняти порядок виконання пісень. Це абсурд. Ми ж не продаємо печиво. Я не хочу, щоб нас утискали, оскільки українському артистові і так зараз нелегко, концерти може дозволити собі не кожен. А з такими законами ціни на квитки будуть тільки підніматися ». Фагот з гурту «Танок на майдані Конго» взагалі каже, що наступні кроки чиновників навіть страшно уявити. А спроби стягувати податок з квитків до продажу він називає спробою «ввести податок не тільки на повітря, але і на мрію, адже творчість - це, в першу чергу - мрія».
На думку Наталії Королевської, яка прийшла підтримати українських артистів, мета запропонованих владою змін - взяти під ручний контроль весь український шоу-бізнес. Подібними махінаціями народний депутат і глава «підприємницького» комітету обурена. «На жаль, ми сьогодні бачимо, що робиться все для того, щоб від нашої культури залишилися тільки пам'ятники, а творчі люди перебували під гнітом держави», - підкреслила Королевська.
Так само депутат звернула увагу і на головний нонсенс «гастрольного» закону - адже чиновники намагаються проштовхнути новий податковий збір в обхід Податкового кодексу, хоча, за правилами, повинні пропонувати зміни саме в текст головного податкового документа. «Зараз міністерство намагається обійти Податковий Кодекс, прописавши окремий податковий платіж виключно для медіа-ринку, після цього, збирати в окремий фонд гроші і їх розподіляти. Ми категорично проти введення нових податків, які призведуть до тінізації всього ринку. Після цього, будуть збирати податок на повітря, на хліб, на воду - на що завгодно. І все це буде відбуватися в обхід Податкового Кодексу. Наш комітет цей законопроект не підтримав», - розкрила юридичні нюанси ситуації Наталія Королевська.
Однак, не варто думати, що чиновниками керує виключно жадібність і бажання залізти глибше до артистів в кишеню. Якщо розібратися, то проблема лежить набагато глибше. «Коли я чую слово «культура», відразу хапаюся за пістолет» - цю крилату фразу, в числі інших, любили повторювати видні нацистські злочинці Гіммлер та Геббельс. І нехай ватажки нацистів давно в іншому світі, але, виявляється, що в сучасній Україні у них є «культурні» однодумці. Логіка зрозуміла: музика, театр, кіно, крім розваги, виконують також просвітницьку функцію. Як відомо, старе правило свідчить: чим темніша людина, тим легше нею маніпулювати. Людина, якій близьке мистецтво, не піде грабувати в темне підворіття. Така людина не продасть свій голос за пакет гречки чи хабар в 100 гривень. А головне, якщо таких людей будуть мільйони, то плани влади кидати народу перед виборами подачки в обмін на голоси, приречені на ганебний провал.
Володимир Береговий