Федеральний кримінальний суд Швейцарії у п’ятницю, 26 червня визнав винним колишнього народного депутата України Миколу Мартиненка у відмиванні близько 2,8 мільйона євро через швейцарську фінансову систему «в складі злочинного угруповання». Також суд визнав винним ще одного громадянина України Павла Скаленка, який разом із Мартиненком фігурує і в українському кримінальному провадженні, яке розслідують Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Як повідомило «Радіо Свобода», Миколі Мартиненку оголосили покарання у вигляді 28 місяців ув’язнення, 12 з яких – «безумовного відбування». Павлу Скаленку – 24 місяці ув’язнення.
Засідання кримінальної палати Федерального кримінального суду відбулося 26 червня о 14:00 за місцевим часом у місті Беллінцона.
Як стверджували раніше швейцарські правоохоронці, Микола Мартиненко та Павло Скаленко підозрювались у тому, що відкривали в швейцарських банках рахунки, з яких купували нерухоме майно та активи у Швейцарії та інших країнах – таким чином відмиваючи кошти, отримані незаконним шляхом в Україні й Чехії.
За даними слідства, колишній депутат доручив спільнику – Павлу Скаленку – створити офшорну компанію в Панамі. Її директорами виступали різні громадяни Панами, але всі вони призначили Мартиненка своїм уповноваженим представником.
Відтак, стверджують правоохоронці, за вказівкою Мартиненка його спільник відкривав банківські рахунки у Швейцарії від імені офшорної компанії, зазначаючи в документах бенефіціарним власником активів Миколу Мартиненка.
Сам Мартиненко своєї провини за цими звинуваченнями не визнавав.
Справа у Швейцарії пов’язана із українською справою щодо колишнього народного депутата та його спільників, яку вели НАБУ й САП і яка нині розглядається у Вищому антикорупційному суді.
Ще на початку 2019 року українські правоохоронці оприлюднили в суді документи, які свідчать про прямий стосунок колишнього народного депутата Миколи Мартиненка до офшорної компанії Bradcrest Investments, що, за даними офіційного слідства у Чехії, Швейцарії та України отримувала «відкати» на українських підрядах «Енергоатому» на загальну суму у 6,5 мільйона євро (еквівалент 70 мільйонів гривень на момент транзакцій).
У відповідь захисники екс-депутата тоді заявили, що він такі документи до банку не подавав.
Сам Мартиненко, коментуючи рішення швейцарського суду, заявив, що воно ще не набуло чинності, оскільки він подав на нього апеляцію. Прес-служба Мартиненка, повідомлення якої процитував «Главком», повідомила, що Мартиненко вважається невинуватим і незасудженим, доки не пройдені всі судові інстанції.
У повідомленні також сказано, що з тих 28 місяців, про які йдеться в рішенні, 16 місяців – це умовне ув’язнення. Крім того, за повідомленням прес-служби Миколи Мартиненка, Павло Скаленко отримав 24 місяці умовно.
Микола Мартиненко, як повідомила його прес-служба, наголосив, що він не вчиняв злочину, категорично не погоджується із рішенням суду і воно виходить за будь-які юридичні рамки.
«Через світові карантинні обмеження та закриті кордони я не зміг бути присутнім на засіданні суду першої інстанції та надати свої пояснення. Я не зміг особисто відповісти на питання суду та засвідчити всю безпідставність згадок мого імені в цій справі. Рішення суду є проміжним і не остаточним, воно не вступить в силу і я вже оскаржив його до апеляції», – сказав він.
Зазначимо, що в українському суді розглядається справа щодо заволодіння екс-народним депутатом від «Народного фронту» Миколою Мартиненком коштами підприємства «Енергоатом» під час закупівлі обладнання в чеського акціонерного товариства Škoda JS, а також заволодіння коштами «Східного гірничо-збагачувального комбінату».
Нагадаємо, Микола Мартиненко був депутатом кількох скликань Верховної Ради у період з 1998 до 2016 років від різних партій, зокрема, від «Нашої України», «Батьківщини» і «Народного фронту». У 2016 році після того, як українські правоохоронні органи відкрили проти Мартиненка кримінальне провадження, він склав депутатські повноваження.