Українську ГТС оцінили у $26-29 млрд, – джерело

09:35, 28 травня 2013

Компанія Baker Tilly провела оцінку української газотранспортної системи (ГТС). Її вартість поки офіційно не оголошена, але існує кілька варіантів оцінки – в межах $26-29 млрд.

Про це із посиланням на джерела пише Комерсант-Україна в публікації «Труба зазвучала».

Як зазначає видання, ця сума повинна стати початковою точкою при створенні газотранспортного консорціуму з російським "Газпромом" з управління ГТС.

Як заявив 27 травня міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький, компанія Baker Tilly завершила оцінку газотранспортної системи України. Скільки вона коштує, міністр не уточнив, пообіцявши, що цифра стане публічною після прийняття закону про приватизацію НАК "Нафтогаз України": "Цифра є. Закон приймемо і потім озвучимо".

Офіційно в Міненерговугілля, "Нафтогазі" і "Газпромі" вартість української ГТС не коментують. Наталія Полянська з Baker Tilly повідомила виданню, що "Нафтогаз" заборонив компанії коментувати результати. Але джерело у профільному міністерстві розповіло, що аудитор підготував кілька варіантів оцінки. Вартість ГТС і підземних сховищ газу (ПСГ), згідно з ними, коливається в межах 26-29 млрд дол.

"Ця цифра повинна бути використана в ході переговорів з Росією з питання створення спільного підприємства. Ми пропонуємо, щоб з українського боку до статутного фонду СП була внесена ГТС з підземними сховищами газу (ПСГ). Російська ж сторона в обмін на 50%-у частку в підприємстві може надати нам знижку в розмірі 12-15 млрд дол. і гарантувати завантаження труби, - розповів співрозмовник видання. - Це дозволить нам чотири роки отримувати російський газ за ціною 260 дол. за тис. куб. м".

Українська ГТС вже двічі оцінювалася: у 2007 р. - у 24,8 млрд дол., у 2009 р. - в 9,9 млрд дол. Джерело видання у "Нафтогазі" підтвердило: оцінка показала, що ГТС коштує близько 26-29 млрд дол.

"Попередні оцінки були набагато меншими, але вони не враховували безлічі важливих чинників, таких, наприклад, як вартість здійснення аналогічних трубопровідних проектів у Європі сьогодні", - заявило джерело в компанії.

За його словами, попередні оцінки робилися виходячи з початкових капіталовкладень у ГТС за вирахуванням зносу. А нинішня - враховує маржинальний прибуток, який здатна генерувати ГТС, її значення для постачання Європи газом і вартість аналогічних конкуруючих проектів.

Нагадаємо, Кабмін пропонує Раді дозволити приватизацію державних підприємств, дочірніх підприємств НАК «Нафтогаз України», що здійснюють діяльність із транспортування газу магістральними трубопроводами й зберігання його в підземних сховищах, а також підприємств, установ, організацій, утворених у результаті їх реорганізації.

Згодом екс-голова Фонду державного майна (1998-2003 роки) Олександр Бондар заявив, що Україна не продасть ГТС, а просто віддасть її Росії.

22 лютого 2013 року президент Віктор Янукович під час програми «Діалог з країною» заявив, що Україна не продаватиме свою газотранспортну систему в разі створення газового консорціуму.

Віце-прем'єр-міністр Юрій Бойко на щорічному енергетичному форумі інституту Адама Сміта заявив, що українська ГТС залишиться у державній власності.

Газотранспортна система України є другою в Європі та однією з найбільших у світі. Загальна протяжність газопроводів (без урахування нових об'єктів), які експлуатує компанія, становить 37,1 тис. км, зокрема магістральних газопроводів – 22,2 тис. км і газопроводів-відведень – 14,9 тис. км. Кількість газорозподільних станцій становить 1 449.