Українці невдовзі зможуть судитися у режимі онлайн

12:16, 24 вересня 2016

Експерт Центру політико-правових реформ та Реформаційного пакету реформ Роман Куйбіда повідомив, що скоро українці зможуть судитися онлайн. Про це він заявив у суботу, 24 вересня в інтерв'ю «Громадському радіо».

Як повідомляється, новий закон передбачає введення електронного наказного провадження. Відповідний законопроект зареєстрований у ВР та покликаний зменшити витратність судового процесу. Таким чином Україна переймає досвід поляків, де відповідна система працює з 2010 року.

«Якщо є певна грошова заборгованість, особа може звернутися в електронній формі до суду. Якщо боржник до певного часу не подав заперечень, видається судовий наказ, який теж може видаватися в електронній формі. Його достатньо роздрукувати і подати до виконавчої служби», - розповів Роман Куйбіда і пояснив, що запропонований законопроект стосується лише одного елементу електронного суду: можливості отримання судового наказу по грошових вимогах.

За його словами елементи електронного судочинства існують в Україні ще з 2005 року, коли був прийнятий закон «Про доступ до судових рішень» і з того часу створено єдиний реєстр судових рішень. «Кожен з нас в Інтернеті може знайти будь-яке судове рішення», - сказав експерт.

Роман Куйбіда також зазначив, що поняття електронний суд, електронне правосуддя - значно ширше. Це можливість звернутися до суду в електронній формі з будь-якого питання, можливість отримати будь-які документи, можливість доступу до матеріалів справи і комунікування з судом. Це означає, що непотрібно виходити з дому, щоб отримати судове рішення.

Експерт нагадав, що подібна практика цифрового судочинства у багатьох європейських країнах, зокрема у Німеччині, Великобританії і Польщі. 

«Польща знаходиться близько до нас, а її досвід - один з найкращих в Європі. Електронний суд там працює з 4 січня 2010 року. Це єдиний такий суд на всю Польщу і він акумулює всі звернення. Над цим працюють лише 122 людини: 10 суддів і 112 працівників апарату», - розказав про досвід сусідів Роман Куйбіда і зазначив, що за 6 років електронний суд в Польщі отримав 13 500 000 звернень, а судовий збір за цей період склав 140 млн євро, що значно менше, ніж заявникам довелося б платити звертаючись до суду у загальному порядку.

На питання про те, коли слід сподіватися схвалення нового законопроекту в Україні, Роман Куйбіда відповів, що усе залежить від волі депутатів Верховної ради. «Подібний законопроект президент навіть вносив навесні цього року. Тоді так сталося, що в парламенті не знайшлося відповідної кількості голосів. Сподіваюся, цього року дійде до прийняття», - зазначив експерт.

Також він повідомив, що елементи електронного суду існують вже зараз. На офіційному веб-порталі можна побачити інформацію про справи, призначені в будь-якому суді, ознайомитися з судовими рішеннями і навіть отримати таку послугу як інформування - отримання копій судових рішень, повісток електронною поштою.

«Є навіть кабінет, який називається Електронний суд, де можна зареєструватися і отримати інформацію. Єдине, що за законодавством таке повідомлення з боку суду не вважається офіційним. Наприклад, повістку електронною поштою можна отримати за декілька секунд, але поштою суд змушений його дублювати», - зазначив Роман Куйбіда.