Українці ностальгують за СРСР через соціальне розшарування і вплив Росії, - соціолог

16:13, 22 серпня 2013

Зменшення кількості українців, що ностальгують за Радянськими Союзом, залежатиме від рівня життя, поваги до країни та визначення геополітичного напрямку України, вважає заступник директора Інституту соціології НАНУ, один із провідних вітчизняних суспільствознавців Євген Головаха.

«Нині ці фактори не суттєво впливають, бо рівень життя – невисокий, а геополітичної визначеності ще й досі нема. Якщо вони більше впливатимуть, то темпи відмови від ностальгічних настроїв серед українців будуть суттєвішими», – цитує соціолога Тиждень.ua.

Значний показник рівня ностальгії за СРСР серед українців Головаха пояснює збереженням результатів «трансляції своїх цінностей старшим поколінням», що позначається на позиції молоді з цього приводу, а населення середнього віку ще може самостійно оцінювати сучасний стан суспільства у порівнянні з попереднім.

«Ми недооцінюємо механізми соціальної інерції, ціннісної трансляції, тобто покоління не відходять без сліду. І Слава Богу! У суспільстві спостерігається наступність поколінь, чого, до речі, за радянських часів було досить мало, коли здавалося, що все почалося тільки з великої революції», – зазначив він.

Ностальгію за часів СРСР Головаха пояснює тим, що «в той період в суспільстві не було багатьох вад, які дуже дратують сьогодні українців».

«Це велике соціальне розшарування, необмежена нахабність так званої еліти. Ностальгують і за прожитковим мінімумом, безкоштовною освітою і ще багатьма чинниками, які суттєво полегшували побут і життя людей. Втім, багато з недоліків саме цієї системи, яких ми мали позбутися, залишилися. А тому населення керується тим, що, мовляв, втратили все добре, що було, та ще й свого поганого набули», – вважає він.

Водночас, як зауважує Головаха, українці, що сумують за радянськими часами, вочевидь недооцінюють або, можливо, не користуються тими благами, які держава набула з незалежністю.

«Можливо, для них це має менше значення, ніж ті патерналістські цінності, які забезпечені за радянської системи», – додав соціолог.

Він також не виключає стабільність таких суспільних настроїв в Україні через вплив Росії.

«Російська ідеологія ностальгії дуже суттєва, особливо у південно-східних регіонах України, через трансляцію потужних ЗМІ. Однак, рівень такого впливу я не можу оцінити, треба вивчати», – зазначив він.

Нагадаємо, за результатами опитування, проведеного фондом “Демократичні ініціативи ім. І.Кучеріва”, 40,5% населення України сумують за СРСР: найбільше ностальгують за Радянським Союзом українці, старші 60 років, найменше – громадяни України - до 30 років.

Соціологічна група «Рейтинг», посилаючись на результати опитування, проведеного у березні цього року, повідомляла, що 44% опитаних українців не шкодують про розпад у 1991 році Радянського Союзу, натомість 41% – шкодують. Порівняно з попереднім дослідження, проведеним наприкінці 2010 року, кількість тих, хто шкодує за СРСР зменшилась з 46 до 41%, а тих, хто не шкодує навпаки зросла з 36 до 44%.