Часто можна почути про дорожньо-транспортні пригоди у країнах ЄС, жертвами яких стають українці. Але мало хто приділяє значення правовим наслідкам. Як і у випадку з аварією автобуса польської компанії оператора у Франції. Хоча наслідки для жертв цієї трагедії вже не обговорюються в ЗМІ, факти є фактами – постраждалий громадянин України з травмою діафрагми і струсом мозку. І від подібної фізичної шкоди не застрахований жоден український турист або мігрант. Отже, виникає питання про компенсацію з боку винного в трагедії.
Звичайно, в подібних випадках нікому не хочеться брати на себе зайві фінансові зобов'язання. Як іноді буває, професійний адвокат, до якого звертається винний, може знайти лазівки і не з таких ситуацій. Але в даному випадку не все так просто. Сторонами є громадяни різних держав. Але що в таких випадках передбачає європейське право?
Як свідчить Європейська конвенція про громадянську відповідальність за шкоду, нанесену автотранспортними засобами, відповідальним є власник транспортного засобу, який завдав фізичної шкоди потерпілому. Але тільки за відсутності інших негативних чинників, які можуть спричинити аварію не з вини водія. В конвенції також вказується те, що жертва події, з вини власника транспортного засобу, повинна отримати відповідний захист, під яким можна мати на увазі компенсацію.
Здається, в ситуації з аварією у Франції все дуже просто. За словами французьких правоохоронних органів, ДТП сталося з вини водія. Наявність жертв – дійсна. Про наявність будь-яких форс-мажорних обставин – ЗМІ мовчать. Переломи і травми українця – говорять самі за себе. Відповідно до норм європейського права, та за логікою речей, компенсацію нашому співвітчизникові зобов'язана виплатити польська фірма. На неї працював водій, в її власності знаходився розбитий автобус. Не кажучи вже про те, що дія конвенції поширюється як на громадян України, так і на громадян Польщі, за фактом членства наших країн в Раді Європи. Тим паче, що роковий автобус був зареєстрований в Польщі.
Так в чому ж тоді проблема? Звичайно з фінансовою стороною питання. Річ у тому, що та сама конвенція відводить до сфери національного законодавства будь-які питання стосовно визначення форми і розміру компенсації. А в цьому і полягає джерело проблеми. Фактично, сторони залишаються наодинці у пошуках виходу з ситуації, що склалася. Не кажучи вже, про цілком зрозуміле бажання будь-якого транспортного оператора заплатити якомога менше за заподіяну шкоду.
З цією проблемою борються юристи не однієї держави, а цілі міжнародні організації. Відсутність в європейському праві механізму визначення розміру і порядку виплати компенсацій жертвам ДТП трактується як виняток. Що правда, то правда. Отримати фізичну шкоду на автодорожньому транспорті легко. А ось довести хто правий, а хто ні – складно. Будь-яке ДТП відбувається ненавмисно. Хіба стане водій спеціально потрапляти в аварію і просто ризикувати власним життям! Все диктують в подібних випадках обставини. Від них надалі і залежатиме міра провини, і звичайно ж розмір компенсації.
А що цікавого підказує юридична практика в подібних випадках? Існує схожий прецедент. На території третьої країни транспортний засіб потрапляє в ДТП. А іноземний пасажир отримує серйозну травму. Одна тільки різниця – транспортний засіб зареєстрований в країні, де сталася аварія. І що ви думаєте. Закінчився термін позовної давності до вирішення питання в суді. Як результат, потерпілому довелося задовольнятися сумою, виплаченою страховою компанією і отриманою інвалідністю.
На прикладі нашого випадку, існує конкретна підстава провини водія і фірми оператора. Як не дивно, але це ДТП сталося в результаті порушення правил дорожнього руху, а не внаслідок інших чинників. Правоохоронні органи Франції заявили, що вірогідною причиною аварії стало перевищення швидкості водієм польського автобуса. А правила дорожнього руху існують будь-де і за їх порушення накладається відповідальність. Та сама Польща є однією з рекордсменок ЄС по кількості щорічних ДТП.
У цьому і є певна зачіпка на користь українських громадян. ЄС досить педантично відноситься до дотримання його членами правових норм безпеки, у тому числі і у сфері дорожньо-транспортного руху. Відповідно до рекомендацій ЄС, перед вступом в організацію, Польща ввела європейські норми страхування відповідальності перед третіми особами. Наприклад, у разі фізичної шкоди або майнового збитку в результаті ДТП, особа отримує компенсацію у розмірі декількох сотень тисяч євро. Особливо показово в нашому випадку те, що ДТП сталося якраз в зоні дії цих норм (територія ЄС), та ще і з постраждалою третьою стороною, в особі українця. А хто повинен виплатити компенсацію, Ви вже самі розумієте. Тут навіть затягувати подання позову не має сенсу. Хоча сутність проблеми все це не вирішує.
Вищеописаний випадок, є не першим і ймовірно не останнім з числа ДТП в країнах ЄС, в яких наші громадяни можуть отримати фізичну шкоду. А підстави для виплати компенсації іноземною стороною не завжди легко знайти. Особливо якщо у кожної країни існують власні підходи у визначенні міри фізичної шкоди внаслідок ДТП, відповідальності винного. Але це вже проблема європейського права.