Українці Росії заявляють про "зачистку українського простору"

17:07, 6 травня 2009

У Росії свідомо й цілеспрямовано гальмують розвиток української культури і української освіти, йдеться у заяві Об`єднання українців Росії і Федеральної національно-культурної автономії українців Росії.

"Змушені визнати, що, на превеликий жаль, у Росії спостерігається політизація всього комплексу питань, які стосуються української гуманітарної сфери. Після 2004 року щодо України фактично ведеться інформаційна війна, частиною якої стала справжня зачистка українського гуманітарного простору", йдеться у заяві.

За інформацією українських організацій Росії, “зачистка” проявляється у спробах поставити на керівні посади в українських організаціях Росії лояльних до влади людей або створити маріонеткові організації, а також у неприкритому тиску, який чиниться на українські організації в цілому і на окремих активістів, які своїми діями не вписуються в уявлення деяких російських чиновників.

Як інформує УНІАН, крім того, стверджується, що ведеться цензура культурницьких заходів українських товариств з метою недопущення заходів, що не відповідають офіційній ідеології. Так, на початку 2008 року у Москві під приводом відсутності необхідної документації був закритий Український освітній центр при середній школі №124. Також у 2006-2007 роках з Бібліотеки української літератури у Москві було звільнено 9 співробітників, після до бібліотеки прийшло нове керівництво "і найняті ним люди, які у своїй більшості не знають української мови, дуже далекі від української культури".

"Більше того, у бібліотеці з`явилися співробітники, які всупереч офіційно задекларованому курсу на розвиток добросусідських відносин з Україною, проводять антиукраїнську діяльність, відверто пропагують несприйняття української державності, усіляко принижують українську культуру, мову і літературу", йдеться у документі.

"На сьогодні доводиться констатувати, що в Росії українські освіта та культура стали заручниками російсько-українських політичних відносин, що, як ми вважаємо, у XXI столітті є абсолютно неприпустимим", вважають українські організації.

"Якщо ми - українці і росіяни - дійсно близькі народи, то українська культура і освіта українською мовою в Росії повинні сприйматися як збагачення слов`янства, що особливо актуально в нинішній ситуації "глобального переселення народів", а зовсім не як "підривна змова" з метою послабити Росію - а саме таке розуміння панує в головах деяких російських чиновників, які свідомо й цілеспрямовано гальмують розвиток української культури й української освіти в РФ і фактично є перепоною на шляху взаєморозуміння наших народів", резюмують в Об`єднанні українців Росії і Федеральній національно-культурної автономії українців Росії.

Нагадаємо, нещодавно офіційний представник МЗС Росії Андрій Нестеренко заявив, що в Росії немає українських шкіл, оскільки на них немає попиту.

"Незважаючи на велику чисельність українців, що проживають на території Російської Федерації, запитів на відкритя повноформатних шкіл з боку батьків і громадських організацій до федеральних і регіональних органів управління освітою практично не поступає", - повідомив Нестеренко.

Це, за його словами, очевидно, пояснюється близькістю східнослов'янських мов і культур, загальною історією і єдиною православною християнською вірою. Крім цього, повідомив він, культурні заходи, які проводяться в Росії різними громадськими організаціями, в значній мірі враховують потреби етнічних українців.