Населення України користується в основному найпростішими фінансовими послугами. Про це 9 грудня, презентуючи у Львові результати першого загальноукраїнського дослідженні «Фінансова грамотність та обізнаність в Україні», проведеного на замовлення Агентства США із міжнародного розвитку USAID, заявив представник проекту Олексій Куценко.
Так 78% опитаних проводять оплату комунальних платежів через банки, 61% мають банківський рахунок та картку, 38% проводять платежі через термінали, 31% обмінює валюту. Тим часом кредит має 28%, депозит – 11%, страховку на авто – 8%, страховку життя – 7%, є учасниками інвестфондів лише 0,5%, недержавних пенсійних фондів – 0,4%, здійснюють операції на фондовому ринку – 0,4%, використовують лізинг – 0,1%. Жодною послугою не користується 0,2%.
Також досліджено наміри користуватися відповідними фінансовими послугами у найближчі два роки. Майже по всіх видах послуг респонденти заявили очікуване скорочення користування. Лише участь в інвестфондах може зрости до 0,6%, у недержавних пенсійних фондах – до 0,8%. Тим часом з 0,2% до 3,2% очікується ріст категорії населення, яке має намір не користуватися у найближчі два роки фінансовими послугами. О.Куценко зазначив, що це є яскравим виявом незадоволення населення якістю згадуваних послуг.
Запитували респондентів і про те, чи мали вони негативний досвід користування фінансовими послугами. 71% респондентів зазначили, що не мали негативного досвіду користування фінансовими послугами. 4% не дало відповіді. 24% відповіло, що негативний досвід таки мали. Так, 7% мали негативний досвід користування кредитами, 7% - депозитами, 6% - банківською кредитною карткою, 0,9% - страховим полісом, 0,7% - банківською дебетною карткою, 0,6% - автокредитом, 0,5% - іпотечним кредитом, 0,3% - договором з недержавним пенсійним фондом, 0,3% - операціями на фондовому ринку.
47% тих, хто мав негативний досвід користування фінансовими послугами, не робило нічого, 32% просто припинили користуватися послугою. Лише 12% подали скаргу в фінустанову, 4% - в контролюючий орган.
О.Куценко зазначив, що під час опитування виявилося, що у 14% на кінець місяця залишалися після сплати всіх витрат кошти на заощадження. Проте 49% з цієї категорії кошти залишає в себе у готівковій формі.
За висновками дослідження, схильність до збереження коштів у готівковій формі підтверджує загальну відстороненість споживачів від послуг фінансових установ та про низький рівень довіри до таких установ. Звичка зберігати гроші "під матрацом" певною мірою є результатом радянського періоду. Старше покоління дуже добре пам’ятає, що після розпаду СРСР держава не розрахувалася за ощадними вкладами, а більшість заощаджень в радянських карбованцях втратили свою вартість. За часів незалежності в Україні збанкрутіли та були ліквідовані кілька банків, в тому числі системних, що не сприяло зміцненню довіри населення до фінансового сектору.
Прикметно, що 43% опитуваних вважає, що у разі виникнення конфліктної ситуації між ним і фінансовою установою, переможе фінустанова, 20% - на паритетних засадах, 17% - на користь особи.
А проте 22% взагалі не знає, що мала б робити у разі виникнення спірних моментів у стосунках з фінансовими установами.
У першому загальноукраїнському дослідженні "Фінансова грамотність та обізнаність в Україні" анкетували осіб, що відносяться до категорії споживачів фінансових послуг, тобто користувалися ними в останні два роки і/або користуються зараз. Було опитано 2 тис 14 громадян у всіх регіонах України, віком від 20 до 60 років. Статистична похибка дослідження становить 2%.