Українців долучать до реформи місцевого самоврядування

10:07, 3 квітня 2014

Кабмін схвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. На основі цього документу влада обіцяє провести заходи, що нададуть більше можливостей для місцевого самоврядування і дадуть змогу залучати громадян до вирішення місцевих питань. До формування переліку таких заходів можуть долучитися всі охочі.

КМУ схвалив концепцію 1 квітня. До кінця місяця українці можуть подавати зауваження і пропозиції до цього документу. Потім напрацьований план заходів затвердить уряд.

Серед основних проблем, на яких наголошено в концепції, є брак коштів у місцевих бюджетах в Україні. Наприклад, державі доводиться дотувати аж на 70% майже 5,5 тис. місцевих бюджетів, а на 90% – бюджети майже 500 територіальних громад.

Крім того, в Україні є майже 12 тис. територіальних громад, у більше ніж половині з них населення становить менш як 3 тис. осіб, з них у 4 809 громадах – менш як 1 тис. осіб, а у 1 129 громадах – менш як 500 осіб. У більшості з них не утворено відповідно до законодавства виконавчих органів відповідних місцевих рад, відсутні бюджетні установи, комунальні підприємства тощо. Органи місцевого самоврядування таких громад фактично не можуть там працювати. Тому розвиток таких територій стримується.

Концепція реформування місцевого самоврядування пропонує внести зміни до розподілу повноважень на місцях, залишити більші бюджетні ресурси для територій, залучати людей до вирішення питань і прийняття рішень.

Вона передбачає, що посадові особи місцевого самоврядування повинні постійно навчатися.

Концепція пропонує закріпити за органами місцевої влади право щодо регулювання ставок місцевих податків. А податкові пільги, відтак, зможуть надавати лише ті органи місцевого самоврядування, до бюджету яких зараховуються такі податки.

Також концепція пропонує спростити доступ місцевого самоврядування до отримання кредитів для інвестиційного розвитку – через спрощення процедур запозичень і місцевих гарантій. Місцеві бюджети запропоновано формувати програмно-цільовим методом (передбачає складання й виконання бюджету в розрізі бюджетних програм).

Загальним зборам громадян пропонується надати право ініціювати позачергове звітування посадовців перед людьми, утворювати органи самоорганізації населення, а також передбачено проведення місцевих референдумів щодо локальних питань.

Реалізація концепції здійснюється у два етапи. На першому етапі (протягом 2014 року) заплановано прийняти всі необхідні закони для подальшого проведення реформ, на другому етапі (до 2017 року) – передбачено проведення реорганізації органів місцевої влади та місцевих виборів з врахуванням реформованої системи органів місцевого самоврядування.

Зауваження та пропозиції до концепції можна подати електронною та звичайною поштою до 30 квітня 2014 року на адресу: 01601, Київ, вул. Велика Житомирська, 9, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Департамент регіонального розвитку та проектного управління, Бондар Олександр Юрійович. Тел. 590-47-77, bondar@minregion.gov.ua.