Українському морякові Андрію Новiчкову в Ірані загрожує смертна кара, якщо його визнають винним у вбивстві іранця, який вистрибнув за борт судні, на якому працювали обидва працювали. Про це йдеться в петиції з закликом захистити Новічкова, опублікованій 10 травня на сайті президента, пише «Українська правда».
«17 січня 2017 року о 08:37 на судні Arezoo, під прапором Ірану, порт приписки Qeshm стався інцидент. Молодший рядовий матрос Mohammad Bahranpoor, за національністю іранець, вистрибнув за борт. Свідком цієї події став Андрій Олександрович Новiчков. Єдиний християнин, громадянин України на борту судна», – йдеться в петиції.
Після цього Новічкову висунули звинувачення у вбивстві.
Як повідомив начальник управління Департаменту консульської служби МЗС України Василь Кирилич, справа Новічкова перебуває на особливому контролі МЗС та посольства України в Ірані.
За його словами, наразі розслідування у справі завершено, проведена страхова експертиза, невдовзі матеріали будуть передані до суду.
«З першого дня після надходження інформації про арешт Андрія Новічкова посольство підтримувало постійний зв'язок з ним та його родичами, надало допомогу у пошуку адвоката, якого рекомендувало представництво ITF в Ірані. Консул відвідав його у місці тимчасового тримання, був присутній на всіх засіданнях у справі. Посольство контролювало виконання компанією судовласником зобов’язань за трудовим контрактом», – розповів Кирилич.
За його словами, у вересні 2017 року консул взяв Новічкова на поруки, що є винятковою практикою, і моряка випустили з в'язниці. «Після цього постало питання місця його проживання та харчування, отримання дозволу на перебування в Ірані – все це вирішував консул, як і медичне обстеження після виходу із в’язниці, передачу необхідних речей», – додав Кирилич.
Також, за його словами, нині вирішують питання щодо оплати послуг адвоката коштом бюджету.
Водночас керівник проектів одеської неурядової організації «Фонд допомоги моряками «Ассоль» Андрій Шевченко у коментарі «Громадському радіо» повідомив, що Новічкова можуть обміняти на іранського громадянина, затриманого в Україні.
«За попередньою інформацією, в Україні затримали громадянина Ірану, який, можливо, є родичем когось із керівництва країни. Іранська влада пропонувала його обміняти», — пояснив Шевченко.
Як пише ТСН, 33-річний одесит Андрій Новічков, моряк з 10-річним досвідом, працював помічником капітана на судні Arezoo під прапором Ірану, коли там стався інцидент з одним із рядових моряків.
Вранці 17 січня 2017 року, коли судно перебувало у Південно-Китайському морі, молодший рядовий матрос Мухамед Бахранпур (Mohammad Bahranpoor), за національністю іранець, вистрибнув за борт. Свідком цього став Новічков.
За словами Андрія, перед самогубством матрос дивно поводився: спочатку він зайшов до робочого офісу, хоча у цей час мав фарбувати труби на вантажній палубі, потім накинувся з нецензурною лайкою на Андрія, який зробив йому зауваження про необхідність виконання його обов'язків, та спробував вдарити українця.
Коли матрос пішов геть з офісу, Андрій пішов зачинити двері, щоб запобігти подальшим спробам агресивної поведінки, визирнув на вулицю і побачив, як матрос вистрибнув за борт.
Завершивши пошуки та написавши стоси звітів, екіпаж судна рушив далі. На той момент капітан не висував українцю жодних звинувачень, тож Новічков продовжував виконувати свої обов'язки. Так тривало ще кілька тижнів до того моменту, коли судно пристало до іранських берегів. Тоді українця затримала місцева поліція і звинуватила у вбивстві мусульманина.
Судові засідання, які відбувалися у справі, відбувалися без перекладача, всі документи у справі – на фарсі, тож Новічков навіть не може ознайомитися з матеріалами справи.
Для захисту він знайшов адвокатську контору, яка виділила йому двох адвокатів за 7 тисяч доларів. Проте один адвокат заявив, що не збирається витрачати багато часу на цю справу і приїде лише на суд, а у другого не було ліцензії на проведення кримінальних справ. Андрію довелося написати відмову від адвокатів, гроші йому не повернули. Зараз він шукає гроші на нового захисника, у чому йому сприяє посол України в Ірані Сергій Бурдиляк.