Споживачі для зручності отримуватимуть дві платіжки за газ на одному аркуші паперу, на якому тарифи за газ як товар і за його транспортування рахуватимуться окремо, заявив голова Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), Валерій Тарасюк, коментуючи можливість запровадження одної платіжки замість двох.
«Коли ми говоримо, щоб знову зробити одну платіжку, ми говоримо просто про зручність споживача. Ми зараз спілкуємося і з транспортуючими компаніями, і з постачальниками, і дійшли того, щоб для зручності споживачів вони отримували ці дві платіжки на одному аркуші паперу. Фактично це означатиме одну платіжку», – сказав Тарасюк на брифінгу в середу, 12 лютого, повідомила агенція УНІАН.
Голова НКРЕКП наголосив, що повернутися до старої форми квитанції за газ українці все одно не зможуть, оскільки постачальник і транспортер газу – це різні компанії, які надають окремі послуги.
«Платіжка не може бути одна. Це дві різні компанії. У нас уже зараз працює газовий ринок. Так, він недосконалий, але він буде поліпшуватися з кожним місяцем. Ми повинні зрозуміти, що транспортування здійснює монополія. Ми ж не можемо прокладати кілька мереж, але їх потрібно обслуговувати. А постачальників вже зараз багато і з'являється багато нових», – пояснив голова НКРЕКП Валерій Тарасюк
Як повідомляв ZAXID.NET, українці з січня 2020 року почали отримувати окрему платіжку з нарахуваннями за доставку газу газорозподільними компаніями. Це так звана абонплата за газ, її нараховуватимуть навіть тим споживачам, які у попередньому місяці не спожили жодного кубометра газу.
«Вчора (11 лютого, – ред.) Нацкомісія схвалила вже акт, згідно з яким люди, у яких нульове споживання, отримуватимуть мінімальну платіжку, тобто будуть платити мінімальні кошти за транспортування. Наприклад, будинок буде отримувати [платіжку] на 20 грн на місяць за транспортування», – сказав голова НКРЕКП.
За його словами, зовсім нічого не платити за обслуговування газових мереж не можна, оскільки споживач має платити за можливість доступу до інфраструктури.
«Транспортування – це обслуговування мереж, це не плата за користування. Це плата за те, щоб газ завжди був підведений, і завжди був під тиском, і щоб в будь-який час відкрили конфорку і він працював, щоб працювала аварійна служба, техніки… Плата за транспортування була, є і буде», – наголосив Тарасюк.