Україну час захищати від її правової системи, - Ющенко про рейдерство

09:40, 4 лютого 2009

"Рейдерство в Україні набуло таких масштабів, що стало реальною загрозою економічній безпеці цілих секторів. У суспільстві втрачається відчуття недоторканності приватної власності. Протиправні поглинання нині складають понад 70% усіх поглинань", - наголосив Президент України Віктор Ющенко під час наради з питань посилення захисту прав власності. Він зазначив, що на сьогодні використовується досить широкий спектр захоплення чужої власності: тиск на окремих акціонерів, підкуп менеджерів, посадових осіб; створення штучних боргів, підроблення статутних та інших документів; силовий захват підприємства за допомогою підрозділів органів внутрішніх справ, приватних охоронних структур. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Глави держави.

Президент наголосив, що у результаті поширення протиправного захоплення власності дестабілізується нормальна діяльність підприємств, руйнуються трудові колективи, погіршується інвестиційний клімат в країні.

Віктор Ющенко переконаний, що основними чинниками виникнення та поширення рейдерства в України є насамперед слабкість правової системи, недосконалість судової влади. "Мене дивує, наскільки ми маємо в Україні професійно і морально ослаблено правову систему", - наголосив Глава держави, додавши, що ситуація зайшла так далеко, що нашу країну "вже час захищати від її правової системи".

Говорячи про слабкість правової системи в Україні насамперед у протидії рейдерству, Президент підкреслив, що Уряд України так і не спромігся підготувати повний та якісний пакет законопроектів з питань протидії рейдерству. Також відсутні ефективні механізми захисту від штучного банкрутства та зловживань в управлінні акціонерними компаніями.

Президент нагадав, що підписав усі прийняті Верховною Радою України антирейдерські закони, "проте до цього часу основна частина проблемних питань лишається неврегульованою". В.Ющенко позитивно оцінив новий Закон "Про акціонерні товариства", який, на його думку, є першим кроком на цьому шляху, але він не вирішує проблему в цілому.

Він також нагадав, що нині на розгляді Парламенту перебуває законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств", спрямований на усунення окремих законодавчих прогалин, що зазвичай використовуються рейдерами. Неврегульованими, наголосив Президент, залишається ще низка питань, що створюють передумови до протиправного поглинання підприємств. Також потребує вдосконалення регулювання депозитарної діяльності. "Діюча система депозитарного обліку корпоративних цінних паперів не забезпечує повноцінного захисту прав власності інвесторів", - сказав В.Ющенко.

Він констатував: в Україні відсутні повноцінні державні важелі, які б ефективно захищали права власності.

Президент наголосив, що за умов недосконалого законодавства, верховенство права замінено в Україні верховенством суддів. "Переважно рейдери для захоплення підприємств використовують рішення суду для надання вигляду законності своїм діям та набуття формальних підстав для отримання доступу на підприємство, зміни керівників, власників", - сказав Глава держави. "Прикро, що сьогодні можна говорити, що в системі спеціалізації суддів з'явилася ціла каста - суддів-рейдерів", - наголосив В.Ющенко.

Президент підкреслив, що Урядом та Радою юстиції не розроблено механізми та не забезпечено реалізацію навіть тих норм, що уже визначені законодавством. Він нагадав, що ще у грудні 2006 року Президент України підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів". Проте на цей час набула вражаючого поширення практика прямого порушення цієї норми закону.

За словами В.Ющенка, абсолютизація незалежності суддів зумовила неприйнятну для суспільства правозастосовну сваволю. "Доводиться знову й знову повертатися до питання щодо відповідальності суддів та проведення судової реформи з метою підвищення ефективності розв'язання конфліктів", - заявив Президент.

Він також додав, що вражаючого масштабу набуло протиправне відчуження державного майна. У більшості випадків це обумовлено прямим порушенням законодавства. Непоодинокими є факти відчуження державного майна, переданого до статутних капіталів національних акціонерних компаній. При цьому, наголосив Глава держави, для оформлення права власності використовуються рішення судів, що ґрунтуються на недостовірних - підроблених - документах. Також має місце прийняття уповноваженими органами управління рішень щодо реформування (реструктуризації) державних підприємств, які не підлягають приватизації.

Окрему увагу у своєму виступі Президент звернув на необхідність затвердження нової Державної програми приватизації та внесення відповідних змін до приватизаційного законодавства.

За його словами, Державна програма має врахувати принципи, затверджені Радою національної безпеки і оборони. Зокрема це стосується: переходу на програмні принципи ринкової трансформації у стратегічних галузях економіки; врахування особливостей приватизації підприємств, що займають монопольне становище на ринку; налагодження системної протидії будь-яким способам тіньового відчуження об'єктів державної власності; удосконалення післяприватизаційної політики держави.

Глава держави запропонував присутнім у наступні два дні внести пропозиції до запропонованого Главою держави проекту Указу щодо згаданих питань. "Це має бути документ прямої дії", - сказав В.Ющенко.

Довiдка ZAXID.NET
Участь у нараді взяли секретар РНБО Р.Богатирьова, Генеральний прокурор О.Медведько, в.о. голови СБУ В.Наливайченко, перший заступник глави Секретаріату Президента України О.Шлапак, голова Вищої Ради юстиції Л.Ізотова, представники Кабінету міністрів, Фонду держмайна, експерти.