Україну втягнули у газовий конфлікт Росії та Білорусі

18:20, 21 червня 2010

Україна виявилася втягнутою у газовий конфлікт між Москвою та Мінськом: в російському уряді українську ГТС розглядають як "запасний плацдарм". Росія готова "у разі потреби" переорієнтувати постачання газу до Європи і замість газотранспортної системи Білорусі використовувати для транзиту українську трубу.

Таку можливість озвучив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін на засіданні президії російського уряду під час обговорення загострення газового конфлікту з Білоруссю, - повідомляє ТСН.

Путін визнав, що існує технічна можливість несанкціонованого відбору газу з трубопроводу "Ямал – Європа", який проходить через територію Білорусі.

"Що стосується загрози несанкціонованого добору з газової труби "Ямал - Європа", що проходить територією Білорусі, така технічна можливість є. Є можливість переорієнтації цих потоків у разі потреби на інші маршрути, зокрема через ГТС України", - заявив він.

Путін нагадав, що добовий обсяг постачання за цим маршрутом європейським споживачам становить 65,5 млн куб. м, а річний - 33 млрд куб. м.

За його словами, зараз через українські трубопроводи прокачується близько 105 млрд куб. м на рік. "Можливості ГТС України набагато ширші. Прокачували і 120, і 130 млрд куб. м, і трохи більше. Але сподіваюся, що до цього не дійде", - зазначив Путін.

Також прем'єр Росії попередив про можливості скорочення постачання газу Білорусі більш ніж на 85%, але додав, що поки Росія цього робити не буде.

Нагадаємо, Росія скоротила експорт палива в Білорусь на 15% з 10.00 21 червня. У міненерго Білорусі вже підтвердили, що стали отримувати менше газу, але запевнили, що забезпечать безперебійний транзит. Але при цьому в Мінську зауважили, що якщо постачання газу в республіку скоротять не на 15, а на 85%, то транзит палива до Європи буде обмежений.

У Росії вважають, що Білорусь винна "Газпрому" близько 200 мільйонів доларів, оскільки 2010 року продовжила платити за паливо за минулорічною ціною. 18 червня президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що ніякого боргу перед "Газпромом" у його країни немає. При цьому він пояснив, що у Мінська є гроші і у разі потреби він готовий заплатити.

Раніше про втягнення України в газовий конфлікт між Москвою та Мінськом повідомили джерела в українському уряді. Є дані, що "Укртрансгаз" ще 17 червня отримав запит на обробку альтернативних варіантів постачань газу з РФ.