УКУ виступив проти поновлення чиновника, який у 2011 році хотів закрити університет

13:37, 15 листопада 2016

Український католицький університет написав відкритий лист із закликом відкликати рекомендацію призначити держінспектором вишів Олександра Якименка, який у 2011 році хотів позбавити університет ліцензії. Публічне звернення університету оприлюднили на офіційному сайті навчального закладу 14 листопада.

«У 2011-13 роках тодішній міністр освіти, науки, молоді і спорту Дмитро Табачник здійснив спробу припинити діяльність Українського католицького університету шляхом позбавлення акредитації його освітніх програм, зриву набору студентів і анулювання ліцензії на провадження освітньої діяльності. Виконавцем та інструментом реалізації цих планів став Олександр Якименко, директор Департаменту наукової діяльності і ліцензування вищих навчальних закладів МОНМС. Мішенню були обрані бакалаврські програми з богослов’я та історії, які в той час мали пройти чергову переакредитацію», – йдуться у зверненні.

У 2011 році Олександр Якименко підготував лист на адресу Експертної ради гуманітарних і соціальних наук при Державної акредитаційної комісії України про відмову в акредитації бакалаврських програм з історії та богослов’я та позбавлення УКУ ліцензії. 

Олександр Якименко був директор Департаменту наукової діяльності і ліцензування вищих навчальних закладів у 2011 році

Як інформують автори звернення, головним приводом для негативного висновку Департаменту, очолюваного Олександром Якименком, стало іноземне громадянство тодішнього ректора УКУ о. Бориса Ґудзяка, внаслідок чого він не міг формально обіймати посаду ректора, а отже лише виконував обов’язки ректора УКУ. Іншим ключовим закидом стала наявність серед викладацького складу викладачів богословських дисциплін із закордонними науковими ступенями, здобутими наприклад в Оксфордському університеті, Лювенському католицькому університеті, Католицькому університеті Америки, Гарвардському університеті, Папському григоріанському університеті, Люблінському католицькому університеті та інших провідних вищих навчальних закладах. Як наслідок, міністерство вимагало від цих викладачів пройти громіздкий процес переатестації їхніх наукових ступенів, який по суті полягав у повторному захисті дисертації.

«Гірка іронія полягала у тому, що на той час в Україні не було створено жодної аспірантури і не відкрито жодної спеціалізованої вченої ради зі спеціальності «Богослов’я», за що пряму відповідальність несло МОНМС. За таких умов українські громадяни, які здобули богословські наукові ступені в інших країнах, не мали жодної можливості легалізуватися в Україні за спеціальністю і здійснювати переатестацію своїх наукових дипломів. Тому станом на 2011-13 роки кандидати і доктори наук зі спеціальності «Богослов’я» з вітчизняними науковими ступенями в Україні були відсутні як вид. Парадокс був у тому, що вину за це міністерство в особі О.В.Якименка намагалося перекласти на сам Університет, хоч саме внаслідок багаторічної бездіяльності МОНМС жодних механізмів легалізації богословських наукових ступенів створено так і не було», - повідомляють в УКУ.

Представники університету просять громадськість підтримати це звернення, надати в розпорядження Національного агентства України з питань державної служби свої свідчення взаємодії з Олександром Якименком під час його праці в команді Дмитра Табачника.