У суботу на Сокальщині ховатимуть гірників, які загинули від вибуху на шахті «Степова». Зараз там припинили видобуток вугілля, більшість працівників відмічаються та йдуть додому, а на місці трагедії досі працюють рятувальники. Нагадаємо, вибух газу стався на шахті близько першої дня у четвер. Трагедія забрала життя вісьмох гірників.
У п'ятницю на шахті «Степова» тихо. У більшості гірників вимушений вихідний, працюють лише дещо більше двадцяти. Вони підтримують життєздатність шахти. У холі працівники збираютьcz на панахиду. Досі не можуть оговтатись від трагедії.
«Зараз дивлюсь на фотографії – не можу повірити. Михнич Василь – брат троюрідний, Мелешко начальником в нас був на дільниці», – каже шахтар Орест.
Більше доби під землею працюють рятувальники, ліквідовують наслідки аварії. Зараз завдання номер один – розгазувати ділянку, де в четвер стався вибух.
«На даний момент концентрація газу цього знизилась і йде до зниження. Я думаю найближчим часом ми розгазуємо пострадалі вирубки», – розповідає командир Львівсько-Волинського гірничо-рятувального загону Ігор Яворський.
А от про причини ні шахтарі, ні керівництво не говорять. В урядовій комісії, яка працює на місці, теж радять чекати результатів розслідування.
«Вони не є причинами скажимо так системного якогось характеру, або якогось технічного. Це скаже свої висновки експертна комісія», – пояснює заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Анатолій Корзун.
Олег Турчин з обласної профспілки гірників каже умови праці на Степовій такі ж як і на інших шахтах. Всі вони – вибухонебезпечні. Та стверджує: на підприємстві робили все можливе аби біди не трапилось.
«Там контроль цілодобово, стоїть апаратура. На екрані перевіряють, дивляться. Вся шахта під контролем. В нас автоматика забезпечує контроль. В нас там все було зроблено і до сьогоднішнього дня працює», – розповідає голова Львівської територіальної Профспілки Олег Турчин.
«Степова», мовляв, має сучасну систему безпеки, яка миттєво виявляє ризики та працює на випередження, не допускаючи аварії. Однак, представник незалежної профспілки Михайло Волинець каже: йому відомо, що апаратура зафіксувала збільшення концентрації метану лише після вибуху. Тоді, як внизу під землею, датчики шахтарів повідомили про небезпеку одразу.
«Мені відомо, що шахтарі помітили, що є концентрація газу метану в лаві 2%, чого не можна було допускати, але чому прибори зафіксували після вибуху, оце стоїть питання, чи був закорочений струмінь чи ще щось інше відбувалося», – підсумовує голова незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
Як дотримуються правил техніки безпеки, мають перевіряти на всіх українських шахтах.