За минулий рік в Україні було відкрито понад 1300 кримінальних проваджень щодо 7,5 тисяч військовозобов'язаних за ухилення від проходження військової служби. Такі цифри навів перший заступник міністра оборони України Іван Руснак під час слухань у комітеті Верховної Ради з національної безпеки і оборони.
З його слів, по цих кримінальних провадженнях було винесено 160 судових вироків. Це штрафи і умовне обмеження волі.
У Львівській області за минулий рік за ухилення від призову під час мобілізації (ст. 336 ККУ) було засуджено 14 осіб. А скеровано до суду 20 кримінальних проваджень.
І хоча відповідно до статті 336 ККУ, ухилення від призову за мобілізацією карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, як свідчить судова практика принаймні у Львівській області, реальний термін ув’язнення замінюють іспитовим строком.
Цю інформацію ZAXID.NET підтвердила прес-секретар прокуратури Львівщини Уляна Гавришків. За її словами, у всіх 14 провадженнях були присуджені умовні терміни.
Тобто виходить, що такі люди можуть цілком законно уникнути призову, а реальне покарання полягатиме у забороні виїзду за кордон та щомісячному відміченні у дільничного міліціонера.
У прокуратурі додають, що зазвичай під час винесення вироків судді враховуєть особу підсудного, каяття, а також відсутність судимостей.
У Львівському обласному військкоматі розповіли ZAXID.NET, що особи, які були засуджені, виключаються з військового обліку і таким чином, поки не відбудуть покарання, то знімаються з обліку. Після того, як судимість знімається, засуджені можуть бути знову поновлені на військовий облік.
Однак, за словами головного спеціаліста центру організаційно-мобілізаційної роботи Львівського обласного військкомату Степана Стрільчука, звільняються від мобілізації та не призиваються тільки ті, які були засуджені за скоєння тяжких злочинів.
Втім, військові комісари несуть персональну відповідальність за підбір військовослужбовців, тому тих, хто ухилявся від мобілізації, зазвичай не беруть.
«Згідно з законом, засуджений за ухилення підлягає мобілізації, але у нас стоїть завдання відібрати кращих, патріотично налаштованих, здатних захищати батьківщину. Таким чином, якщо він ухилявся від призову при мобілізації, у нього низькі моральні якості. При наявності нормальних людей призивати того, який ухилявся не доцільно», – наголосив він.
За його словами, умовно засуджених осіб мобілізовуватимуть під час загальної мобілізації, якщо не буде вистачати людських ресурсів.
Умовна судимість – теж не проблема. Відповідно до ст. 75 ККУ, якщо протягом іспитового строку засуджений не вчинить нового злочину та дотримається усіх вимог то його не позбавлятимуть волі.
За своїм змістом іспитовий строк — це певний проміжок часу, протягом якого здійснюється контроль за поведінкою засудженого, а сам він під загрозою реального відбування призначеного покарання зобов'язаний виконувати покладені на нього обов'язки та інші умови випробування.
Як повідомляв ZAXID.NET, за минулий рік на Львівщині офіційно зафіксували 121 випадок ухилення від мобілізації. Тільки 20 із них було скеровано до суду. А загалом в Україні було відкрито 1172 кримінальних провадження щодо військовозобов'язаних за ухилення від призову. Крім того, було застосовано близько 4,5 тисяч адміністративних проваджень щодо тих, хто ухиляється від виконання військового обов'язку.