Українські фармацевтичні компанії відмовляються випускати український препарат для лікування алко- та наркозалежності, аргументуючи таке рішення кон’юнктурою ринку, зокрема відсутністю попиту на ліки.
Розробка українського вченого, яка може суттєво покращити та здешевити процес лікування від алкоголізму та наркоманії необхідна, зокрема, в умовах високої алкоголізації серед військових - учасників АТО, невдовзі може зовсім зникнути з українського ринку через бюрократичні та корупційні передумови, заявив під час прес-конференції 27 квітня розробник протиалкогольного препарату «Тетлонг-250» академік Павло Собєтов.
«Тетлонг-250» - розробка, що існує з 1983 року. Вона є запатентована та кілька разів зареєстрована в Україні як лікарський засіб. Але випускати його фармацевтичні компанії не хочуть, бо кажуть, що в Україні немає необхідності у великих об’ємах препарату, а невеликими партіями фармацевтичні заводи ліки випускати не хочуть», - пояснив Собєтов.
З його слів, він вже неодноразово звертався до керівництва таких фармацевтичних компаній як «Дарниця» чи «Фармак» з проханням взяти «Тетлонг» у виробництво, але отримував відмови.
На думку науковця, така позиція виробників щонайменше дивна, адже сьогодні ми перебуваємо у стані підвищеного ризику, пов’язаного із появою великої кількості алко- та наркозалежних військових - учасників АТО.
«Я спілкуюся з лікарями, які лікують військових. Проблема вже є, а буде ще помітнішою, бо війна для одних ще триватиме, а інші вже повертаються звідти з яскраво вираженими симптомами алкозалежності. У військових госпіталях вже відкривають нові відділення для лікування алкоголізму серед солдатів », - пояснює науковець.
Ситуція ускладнена ще й тим, каже Собєтов, що 5 березня 2015 року закінчилась дія реєстраційного посвідчення препарату та дія патентного посвідчення «Тетлонг-250» в Україні.
«Аби зареєструвати його ще раз, мені треба $20 тис., яких я не маю. Якщо перше посвідчення я зареєстрував за $40 у 1997 році, то сьогодні мені цю суму важко підняти. Таким чином, вже завтра, наприклад, у США, де добре знають мою розробку і давно хочуть її перекупити, з легкістю приступлять до його випуску, будуть продавати нам нашу ж розробку. Мені б цього не хотілось, але я мушу бачити, що перепарат потрібний тут», - зазначив науковець.
Він також розповів, що рішення щодо долі препарату прийматиме після того, як отримає відповіді на свої листи-звернення до президента України та міністра охорони здоров’я, які направив їм нещодавно з детальним викладом ситуації.
Доцент кафедри нових лікарських засобів Інституту хімії та хімічних технологій НУ «Львівська політехніка» Наталія Заярнюк зазначила, що препарат «Тетлонг-250» особливо ефективний для лікування алко- та наркозалежностей, бо, зокрема, застосовується у формі ін’єкцій.
«Більшість препаратів, яким сьогодні користуються при лікуванні залежностей є у таблетованій формі, а ця форма є дуже складна для людини, яка має психологічну та фізичну залежність. Алкоголік чи наркоман, який буде щодня за власною волею приймати по таблеточці – ну це майже нереально», - пояснює науковець.
За її словами, одна ін’єкція «Тетлонг 250» на місяць – значно ефективніше, ніж десятки таблеток, прийом яких майже нереально контролювати. Окрім того, при застосуванні цього препарату людина не втрачає працездатності, не отримує ускладнень для організму. За резульататами лікування людина позбавляється психологічної залежності від алкоголю чи наркотичних засобів.
Вартість лікування «Тетлонгом-250» на рік (12 ін’єкцій) становить всього $500, тоді як прийом тільки одного іноземного препарату у цілому комплексі, де може бути 5-6 різних ліків, коштує $800.