На території ринку «Вернісаж» у центрі Львова близько 3:00 у вівторок, 17 жовтня, невідомий почав розкопувати асфальт та копати яму за допомогою трактора. Це помітив робітник ринку, на його запитання, хто замовив такі роботи у передранковий час, чоловік не відповів, натомість розвернув трактор та поїхав із місця події. Про це ZAXID.NET повідомив інший вантажник, який працює на ринку Микола, котрий свого прізвища не назвав.
За його словами, трактор стояв біля ринку ще з вечора, і його могли зафіксувати камери відеоспостереження, розташовані на будівлі Національного академічного драмтеатру ім. Марії Заньковецької на вул. Лесі Українки.
«Стався якийсь збій, камера відеоспостереження, яка встановлена у нас на ринку, нічого не записала, але можливо трактор зафіксований на інші камери», – сказав він.
Уранці троє підприємців, які орендують місця на ринку, виявили, що не зможуть працювати, бо територія яку вони займають розрита.
«Учора ми працювали, ніхто до нас не приходив і не повідомляв, що будуть проводити будь-які ремонтні чи археологічні роботи», – зазначила підприємиця Ірина Повалена. Вона додала, що підприємці непокояться, що їх намагаються усунути з території ринку.
Оскільки на початку вересня підприємців попереджали, що цієї осені археологи мають намір здійснити дослідження на цій території, сьогодні вони звернулися до «Рятівної археологічної служби» за поясненнями. Проте, як повідомив ZAXID.NET директор служби Олег Осаульчук, археологи не починали роботи на території ринку «Вернісаж».
«До сьогодні ми не проводили жодних археологічних досліджень, оскільки ще не мали остаточної згоди приватних підприємців на доступ на територію дослідження», – заявив Олег Осаульчук.
За його словами, управління охорони історичного середовища Львівської міськради замовило у «Рятівної археологічної служби» проведення розвідкового дослідження на території «Вернісажу» на площі 30 м2, щоб спробувати виявити рештки забудови Низького замку. Проте після спілкування із підприємцями домовилися, що роботи розпочнуться тоді, коли ті погодяться тимчасово перенести свої торговельні місця.
«Станом на сьогодні була попередня згода, але уночі сталася ця подія. На мій погляд, це – провокація, яка невідомо що передбачала. Хай цим діям дають оцінку поліція і решта органів. Археологи до цього не мають відношення. Якщо хотіли кинути тінь на археологів, то здерли асфальт не на тому місці, де ми планували проводити дослідження. І використали методи кінця ХІХ століття. Вночі приїхав трактор, почав здирати асфальт невже люди не думають що це буде помітно?», – сказав Олег Осаульчук.
За його словами, у випадку виявлення решток забудови Низького замку можна було б планувати масштабніші археологічні дослідження у наступні роки з проведенням розкопок на території усього «Вернісажу» та на прилеглих вулицях.
«Ділянка досить контроверсійна. Це одна з небагатьох незабудованих ділянок у центрі міста. Там підприємці пропонували різні ідеї – від створення наземного паркінгу до офісного центру. Я ж не раз пропонував провести повномасштабні археологічні дослідження на території всього «Вернісажу», включно із прилеглими вулицями. Треба спробувати розкрити якомога повно рештки Низького замку, це важливо для дослідження історії заснування Львова, його життя у давньоруські часи. Якщо під час досліджень буде виявлено руїни Низького замку, які можна музеєфікувати і експонувати, то відповідно можна було б зробити це у цокольному поверсі – створити музей археології Львова з експонуванням решток Низького замку. Відповідно під ним «мінус перший», «мінус другий» поверхи віддати паркінги, а перший наземний поверх – для підприємців «Вернісажу», наступні поверхи, у межах дозволеної висотності, віддати під готель чи офіси», – він.
За його словами, ідея реорганізації території, де діє ринок «Вернісаж», потребує ґрунтовного опрацювання, однак почати треба з археологічних досліджень, щоб знати наскільки збережені рештки Низького замку та чи можливо їх експонувати.
Як повідомив ZAXID.NET представник «Муніципальної варти Львова», яка здійснює охорону ринку у денний час, Володимир Кравецький, підприємці викликали на місце події поліцію та написали заяву.
«Підприємці написали заяву, поліція зафіксувала факт розкриття землі, глибиною близько півметра. Казали, що будуть відбирати записи із камер спостереження, щоб розслідувати ситуацію», – сказав він.
У Галицькому райвідділі поліції Львова підтвердили, що отримали таку заяву, і вирішували, хто зі слідчих буде розслідувати цю справу.
Нагадаємо, навесні 2017 року Львівська міськрада дозволила облаштування паркінгу навколо ринку «Вернісаж» і Національного музею для 73 автомобілів.