Київський окружний адміністративний суд почав розгляд позову Української Православної Церкви (Московського Патріархату) до міністерства культури України щодо відмови у реєстрації статутів релігійних структур УПЦ (МП). Таким чином, керівництво УПЦ (МП) має намір убезпечитися від втрати церковних споруд у випадку переходу церковних громад до іншої конфесії.
Як повідомляє РІСУ, 22 лютого у Київському окружному адмінсуді відбулося перше засідання щодо позову УПЦ (МП) проти Мінкультури. Суть спору полягає у тому, що міністерство відмовляється реєструвати близько 1,5 тис. статутів парафій УПЦ (МП). На думку чиновників Мінкульту, ці документи містять положення, що суперечать закону «Про свободу совісті і релігійні організації» – зокрема, пункти щодо розпорядників майна релігійної організації.
Як зазначає РІСУ, УПЦ (МП) на тлі численних випадків переходів парафій до УПЦ (КП) хоче прописати в статутах своїх громад виключне право архиєрея розпоряджатися будівлею храму та всім майном. В такому випадку навіть, якщо УПЦ «не втримає» парафію від переходу, то хоча б храм лишиться за нею.
Законність таких спроб оскаржує Департамент з питань релігій при Мінкульті, в повноваження якого і входить реєстрація статутів та перевірка їх відповідності законодавству. На думку чиновників, подані до реєстрації статути порушують закон, оскільки розпорядником майна однієї релігійної організації (парафії) встановлюють третю особу (частіше всього єпархіального архиєрея або митрополію). При цьому, в правовому полі України не існує УПЦ (МП) як єдиної структури зі статусом юридичної особи, натомість такий статус має кожна окрема парафія.
Нагадаємо, що раніше Мінкульт висловив занепокоєність випадками відвертої антиукраїнської діяльності священнослужителів УПЦ (МП) на окупованих територіях і звернувся до керівництва УПЦ (МП) з проханням дати належну оцінку діяльності таких священиків. УПЦ (МП) на цю заяву Мінкульту ніяк не відреагувала.