Українська православна церква (Московського патріархату) заявила, що не визнає рішень Синоду Вселенського патріархату, зокрема про оголошення Філарета (Денисенка) та Макарія (Малетича) канонічними священиками та скасування юрисдикції Московської церкви над Київською митрополією. Коментар з цього приводу керуючого справами УПЦ (МП), митрополита Бориспільського і Броварського Антонія щодо рішень Синоду Константинопольського Патріархату від 11 жовтня 2018 року поширив офіційний сайт УПЦ (МП).
«У реальності для нашої Церкви нічого не змінилося. Ми були, є і залишаємося єдиною канонічною Церквою в Україні. Ми не визнаємо ставропігії, створення якої проголосили з Фанару. Прийнявши в спілкування розкольників, Патріарх Варфоломій не робить їх канонічними, а сам стає на шлях розколу. Розкольники залишилися розкольниками. Ніякої автокефалії і Томосу вони не отримали. І схоже на те, що вони втратили навіть ту незалежність, хоч і неканонічну, яку мали і на якій завжди наголошували», – заявив Макарій.
«Хочемо звернути увагу нашого духовенства та мирян, що розкольники як були безблагодатними, так і залишилися. А відповідно, співслужити й молитися з ними заборонено», – наголосив митрополит.
Нагадаємо, 11 жовтня Синод Константинопольського патріархату (він же Вселенський патріархат) схвалив історичне рішення скасувати синодальний лист 1686 року, після якого Київська митрополія потрапила під юрисдикцію Москви. Окрім того, Синод прийняв до розгляду апеляцію про зняття анафеми з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета і предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія. Канонічний статус Філарета і Макарія був відновлений, а «їхні вірні відновлені у спілкуванні з церквою».
Також Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що продовжує процедуру надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві.
Раніше ЗМІ повідомляли, що керуючий справами УПЦ (МП) митрополит Антоній 28 вересня провів нараду з представниками єпархій і дав доручення організувати в Києві пікет під будівлею, де мешкали екзархи Константинопольського Патріархату. Від кожної з єпархій вимагали привезти до столиці щонайменше 50 пікетувальників.