Уряд Азарова: «Після нас – хоч потоп»?

15:24, 13 березня 2012

Україну наразі називають однією з двох країн, яка знаходяться в небезпечній близькості до дефолту. Стан дефолту за зобов’язанням вже оголосили в Греції, хоча їй все ж таки вдалося реструктурувати борги перед приватними кредиторами.

Звичайно, це лише тимчасовий успіх на тлі катастрофи, але країни Євросоюзу не втрачають надії зупинити падіння грецької економіки, адже розуміють важкість наслідків цього для всіх країн об’єднаної Європи. Ситуація ж в Україні серйозніша хоча б тому, що нас рятувати ніхто усім світом не буде. Вже найближчим часом на нашу країну може чекати доля Аргентини, яка й досі не прийшла до тями після дефолту десятирічної давнини.

Утім, український уряд ніби не бачить всієї складності ситуації, обравши шлях маніпулятивних рішень та приховування істинного стану речей. Навіть більше – збирається впроваджувати багатомільярдні соціальні ініціативи Президента, на які дивним чином знайшлися гроші. І це при тому, що ще буквально пару місяців тому урядовці жалілися на те, що немає грошей на соціальні виплати та пільги, а борги перед МВФ та російським ВТБ, при шаленій ціні на газ взагалі ризикують стати непід’ємною ношею для української економіки!

Остання заява Миколи Азарова, який збирається віддавати борги перед Міжнародним валютним фондом його ж черговими траншами свідчить тільки про одне – уряд не має ні стратегії виходу з кризового стану, ні розуміння важкості ситуації і продовжує жити «тут і зараз», латаючи діри завдяки силовим адміністративним рішенням, які нічого спільного з економічними стратегіями не мають.

У свої статті для «Лівого берега» Ігор Уманський, в.о.міністра фінансів у другому уряді Тимошенко, відомий в країні економіст, розповів про деякі з маніпуляцій в українській економіці, до яких вдається уряд. До прикладу – держава відшкодовує ПДВ тільки за умови перерахування авансових платежів з податку на прибуток. Як наслідок, переплата склала близько 18 млрд.грн! Зважаючи на величезне збільшення експорту – до 70%, дивовижним чином в 2011-му році було відшкодовано лише 39,4 млрд.грн, майже як у кризовому 2009 році. Як таке може бути? Все дуже просто.  Підприємства не можуть вчасно відшкодувати ПДВ через труднощі з подачею податкових декларацій в строк та без зайвих проблем. Саме тому офіційна статистика і свідчить про відсутність таких заборгованостей. За інформацією Уманського, сума заборгованості зараз становить близько 27 млрд.грн. Інші джерела називають суму, як мінімум на 10 млрд. більшу.

Власне, і експерти, і опозиційні політики відзначають, що методи управління, якими користується уряд не можуть навіть теоретично призвести до покращення ситуації. Особливо, це стосується небаченого раніше тиску на малий та середній бізнес. Як наслідок, за минулий рік закрилося 245 тисяч дрібних підприємців, що означає втрату близько мільйона робочих місць.

Ще на початку року опозиція оприлюднила інформацію про те, що реальний рівень інфляції 2011 року як мінімум в 4 рази перевищив 4,6%, про які сповіщає уряд. До того ж, дефіцит торгового балансу в минулому році склав 13,8 млрд. дол США, а загальний дефіцит платіжного балансу - майже в 2,5 млрд. доларів США. У свою чергу, держборг України за останні 2 роки виріс на 58% і склав 44,8 млрд. дол США.

Тому не дивно, що опозиційні лідери все частіше закликають відправити уряд Азарова у відставку. Опозиційний депутат Наталія Королевська навіть почала збір підписів депутатів за це рішення напередодні початку поточної сесії парламенту. На нещодавній Погоджувальній раді у Верховній Раді, опозиціонерка продовжила нещадну критику дій уряду, перед яким тепер ще й стоїть популістське завдання президента у вигляді нових соціальних ініціатив.

«Опозиційні фракції мають виконати рішення Комітету опору диктатурі та зібрати необхідні підписи за відставку уряду. Було рішення про збір підписів за розгляд питання про відповідальність уряду в парламенті. Я закликаю опозиційні фракції виконати це рішення. Відповідні підписні листи вже передані керівникам фракцій. Уряд, фактично, «угробив» країну, тому не зрозуміло як він буде покращувати соціальні стандарти. Політика влади в країні спрямована на те, щоб спочатку забрати у людей можливість заробити, а потім дати копійчані соціальну допомогу. Наше завдання сьогодні: не дати знищити робочі місця і привести соціальні стандарти у відповідність з реальними умовами життя українців», - заявила Королевська в ході Погоджувальної ради в понеділок.

Також Королевська нагадала, що опозиція вже внесла низку законопроектів, які містять пропозиції щодо зміни соціально-економічної ситуації в країні. «Перше, на чому ми продовжуємо наполягати: прийняти законопроект про введення мораторію на проведення перевірок для малого та середнього бізнесу в країні. Друге – переглянути принципи формування споживчого кошика та, на основі цього, розрахунку прожиткового мінімуму. Третє – приведення офіційних даних щодо інфляції до реального зростання цін в країні та індексація доходів громадян виходячи з них», – заявила народний депутат.

Віце-прем’єр Тігіпко, який теж був присутній на Погоджувальній рад, так і не знайшовся, що відповісти на ці закиди та пообіцяв поговорити на тему «соціалки» пізніше. «Це питання настільки серйозно, настільки широке, що я, думаю, якраз в п’ятницю ми зможемо на нього відповісти. Там ми будемо говорити про те, що уряду вдалося зробити за два роки по прожитковим мінімумам, по мінімальній заробітній платі, мінімальній пенсії, допомозі інвалідам».

Власне, не зрозуміло, що ж такого нового розповість Тігіпко, особливо стосовно того, що стосується мінімальних заробітних плат та прожиткового мінімуму. Адже назвати «підвищенням» ті крихти, які кинув уряд соціально незахищеним групам населення, не повертається язик.

Втім, дивуватися вже давно немає сенсу -  уряд неодноразово доводив, що дуже далекий як від розуміння реального рівня соціальної напруженості в країні, так і від бачення шляхів виводу української економіки з кризи. «Після нас – хоч потоп» - ця давня фраза якнайбільше відповідає стилю керівництва нинішнього уряду України.