Уряд має відновити справжню бюджетну децентралізацію

14:58, 30 квітня 2021

Громади можуть мати більше коштів на власний розвиток, якщо цього захоче Уряд.

Уся справа в коштах, якими обмінюються бюджети громад і державний бюджет між собою. Весь рік громада працює, люди і підприємці в ній працюють, сплачують податки і наповнюють місцевий бюджет. Частина цих коштів з місцевого бюджету переходить у державний – це називається реверсна дотація.

Це правильний процес, тому що цими коштами також допомагають біднішим громадам.

Але є один важливий нюанс – у кризовому 2021 році, коли у нас продовжується пандемія, локдауни і місцеві бюджети недоотримуть мільйони, Уряд і далі розраховує обсяг реверсної дотації за показниками 2019 року. Тоді ситуація була протилежною, а економіка міст і громад була в рази сильнішою.

У 2020 році через пандемію новостворені громади Львівщини недоотримали по кілька мільйонів в бюджет, а Львів недоотримав цілих 650 млн грн. Це величезні кошти, за які можна ремонтувати дороги, будувати школи, лікарні і садки. А реверсною дотацією місто віддало державі майже 700млн грн. Це 1,4 МІЛЬЯРДІВ, які фактично втратило місто Львів у 2020 році.

Якщо прогнозувати показники, які будуть у 2021 році – то Яворівська громада недоотримає майже 40 млн грн, а Львівська громада – 450 млн грн. При тому Яворівська громада віддасть в держбюджет 5 млн грн, а Львівська – майже 700 млн грн. В таких умовах розвивати громади дуже і дуже важко.

Тож я підтримую вимоги голови Львівської громади Андрія Садового і прошу Уряд відновити справжню бюджетну децентралізацію, розраховувати реверс згідно з реаліями сьогодення і підтримувати громади бюджетними субвенціями.