Уряд планує побудувати за ₴13 млрд ГЕС, вигоду від якої експерти піддали сумніву

Більшість коштів на будівництво нової гідроелектростанції уряд візьме в кредит

07:57, 13 березня 2017

Уряд на своєму засіданні 10 березня схвалив техніко-економічне обґрунтування будівництва Каховської ГЕС-2 вартістю 13,47 млрд грн.

За інформацією видання «Наші гроші», в пояснювальній записці до проекту урядового рішення Міненергетики вказало, що будівництво нової гідроелектростанції буде фінансуватися за рахунок тарифу на виробництво електроенергії ПАТ «Укргідроенерго», власних коштів підприємства, а також кредитів під держгарантії на умовах співфінансування з Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР) та з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ). Орієнтовно, сума кредитів складе понад 12 млрд гривень. Тривалість будівництва – 72 місяці.

Міністерство пояснило, що нова гідроелектростанція дозволить зекономити вугілля для ТЕС та збільшити виробництво енергії з відновлювальних ресурсів. Також введення в дію цієї ГЕС підвищить якість електроенергії об’єднаної енергосистеми України.

Але експерти у висновку до урядового рішення вказали, що ініціатори нової ГЕС не надали обґрунтування необхідності її будівництва. Адже, технічними характеристиками загальна потужність Каховської ГЕС-2 передбачена на рівні 250 МВт, що складає 1,25% від загальної потужності електростанцій, що працюють в Україні.

Загалом передбачено, що обсяг виробництва електроенергії на цій ГЕС 44 млн кВт*г в рік, що складає лише 0,3% від виробництва електроенергії в Україні (дані станом на 2016 рік).

Також в експертному висновку вказано, що розробники урядового рішення в техніко-економічному обґрунтуванні оцінили економічну ефективність Каховської ГЕС-2 у порівнянні з будівництвом електростанції такої ж потужності, яка працює на природному газі.

Виявилося, що вартість електроенергії Каховської ГЕС-2 складатиме $264,1 МВт*г, а станції на природному газі – $140,8 МВт*г.