Уряд планує затвердити страхову ціну на газ для населення

12:18, 22 листопада 2019

Кабінет міністрів України планує затвердити страхову ціну на газ для населення. Як розповів міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель в інтерв'ю 24 каналу, її розмір становитиме близько 7 тис. грн за тисячу кубометрів (з ПДВ та без урахування транспортування) з 1 січня 2020 року.

«З 1 січня людям запропонують певну страхову ціну на газ, яку вони зможуть обрати до кінця опалювального сезону. Вона буде навіть меншою, ніж ціна на перший квартал 2019 року (8550 гривень за тисячу кубометрів - ред.). Це так званий ринковий інструмент, що має назву «контракти на майбутнє». Чому це так важливо? Тому що населення не повинно 31 грудня мати одну ціну, а з 1 січня - іншу, удвічі-утричі більшу», – зазначив Оржель.

За його словами наразі мова йде про ціну у розмірі 7 тис. грн за тисячу кубометрів (без витрат на транспортування газу).

Наразі ціна газу для населення складає 4899 грн за тис. кубометрів (без ПДВ та витрат на транспортування).

У випадку, якщо з 1 січня ціна на газ суттєво зросте, то українці, які застрахують ці ціни, будуть сплачувати 7 тисяч гривень навіть, якщо ціни на газ будуть вищими.

«Якщо ж Україна підписує договір на транспортування, то це є фактором стабілізації значного ринку. У нас і у Європи значні обсяги газу перебувають у підземних газосховищах. І фактор того, що транзит не зупинився, зіграє, напевно, на те, що ціна на газ буде зменшуватися. І тоді споживачі зі страховою ціною не виграють від цієї ситуації, оскільки на ринку буде менша ціна», - пояснив Оржель.

За його словами, українці зможуть відмовитися від цієї пропозиції і платити за ринковими цінами, але тоді для них зростуть ризики стрімкого зростання ціни на газ.

До слова, послугою «газовий запас», яка дозволяла придбати газ за літніми цінами, скористалося 55 тис. українських родин. Відповідну програму у «Нафтогазі» запустили 21 серпня 2019 року. Згідно з умовами програми українським родинам дозволили заплатити заздалегідь за газ, який вони будуть споживати взимку під час опалювального сезону. Заплатити за такий газ дозволили за цінами, які діють у літній сезон. Максимальний обсяг газу, який можна закупити на таких умовах, складав 25 тис. кубометрів.

У «Нафтогазі» вказували, що вартість газу ближче до опалювального сезону зросте, тому така пропозиція є вигідною.