Україна придбає для полярників британський криголам за 5 млн доларів

Судно має 8 науково-дослідних лабораторій і спеціалізується на дослідженнях океану

16:52, 12 липня 2021

Український уряд на засіданні 7 липня погодив виділення коштів на купівлю у Великої Британії криголаму James Clark Ross для українських антарктичних експедицій. Про це повідомляє прес-служба Міносвіти.

У світі близько 30 країн мають цілорічні станції в Антарктиді і Україна є серед них, та з 2001 року Україна не має власного судна для антарктичних експедицій. Тож океанографічний криголам дозволить українським вченим досліджувати океан, співпрацювати у цій галузі з іншими країнами, а у перспективі, кажуть в МОН, працювати не тільки в Антарктиді, а й в Арктиці.

«Власне судно також допоможе розв’язати логістичні проблеми на станції «Академік Вернадський», дістатися якої можна лише морським шляхом і тільки в короткий період антарктичного літа, коли океан навколо не скутий кригою. Для доставляння річних і сезонних експедицій, вантажів Україна поки що змушена щороку фрахтувати іноземні судна», – ідеться в повідомленні.

Тепер рішення уряду має затвердити Верховна Рада, тоді Україна зможе придбати судно, ціна якого становить близько 5 мільйонів доларів. Україна також має профінансувати доставку судна та наукове дооснащення. Окрім того, потрібно подбати про кошти на цілорічне обслуговування криголаму та про місце його постійного базування.

Що відомо про криголам RRS James Clark Ross

Криголам, що хоче придбати Україна, є британським дослідницьким судном, його спустили на воду у 1990 році. За словами керівника Національного наукового антарктичного центру Євгена Дикого, судно ще має ресурс у 20-25 років. Довжина судна 100 метрів, воно має вантажний кран, супутниковий зв'язок, 8 дослідницьких лабораторій і може вмістити до 50 науковців і 20 членів екіпажу.

Криголом James Clark Ross має водотонажність 5732 тонни. Для порівняння: водотонажність флагмана українського військового флоту фрегата «Гетьман Сагайдачний» має тоннажність у 3642 тонни і довжину 100 метрів.

Судно назване на честь британського військового моряка та дослідника, який у XIX столітті здійснив найбільшу для свого часу експедицію в Антарктику, а пізніше брав участь у пошуках зниклої експедиції Франкліна в Арктиці.

Криголам спеціалізується на океанографічних, геофізичних та морських біологічних дослідженнях. Перевагою корабля є можливість іти через кригу завтовшки 1 метр зі швидкістю у 4 км/год, а максимальна товщина льоду, що він може подолати – 4 метри. Раніше криголам належав британським полярникам і цього сезону відпрацював свою останню експедицію для них.

На сайті британської антарктичної експедиції можна потрапити на віртуальну експедицію криголамом.

До слова, станція «Академік Вернадський» також дісталась українським науковцям від британських колег – її передали у 1996 році. Раніше вона називалась «Фарадей».