Уряд Польщі запропонував забрати військові звання у комуністичних генералів

14:30, 1 березня 2018

Уряд Польщі у четвер, 1 березня, схвалив законопроект про позбавлення військових звань колишніх військовослужбовців, зокрема й генералів, періоду існування комуністичної Польщі. Відтак, військових звань може бути позбавлено й членів так званої військової ради національного порятунку (WRON), яка запровадила військовий стан в Польщі в 1981 році, зокрема генералів Войцеха Ярузельського та Чеслава Кіщака.

«Цей проект детально окреслює перелік осіб, які відповідають за зло, спричинене за період від Другої світової війни щодо наших героїв, щодо цивільного населення, щодо невинних осіб. Ми хочемо трохи виправити це зло і у зв’язку з цим приймаємо законопроект, який створює таку можливість», – заявив під час прес-конференції прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, якого процитувала агенція «Укрінформ».

Законопроект передбачає можливість позбавлення військових звань як осіб, які померли, так і тих, хто перебуває на пенсії. Зокрема, йдеться про членів військової ради національного порятунку Польської народної республіки (1981-1983 рр.), комітету внутрішньої безпеки, осіб, які працювали в органах безпеки комуністичної Польщі та інших органах, що передбачено польським законом про люстрацію.

Законопроект передбачає, що ініціювати справу про позбавлення військового звання можуть прем’єр, міністр оборони, Інститут національної пам’яті, військове історичне бюро, державні архіви, а також ветеранські організації та організації, які боролися за незалежність Польщі.

В обґрунтуванні до законопроекту вказується, що його метою є позбавлення офіцерських звань, зокрема, колишнього комуністичного лідера Польщі Войцєха Ярузельського, міністра внутрішніх справ Польської народної республіки Чеслава Кіщака, а також інших членів військової ради національного порятунку, які творили тоталітарну країну.

Проти цієї ініціативи вже виступила низка ветеранських організацій Польщі.

Зазначимо також, що документ, який схвалив уряд, ще мають розглянути дві палати парламенту – Сейм та Сенат, після чого, в разі прийняття, його має підписати президент.