Уряд пропонує Раді дозволити приватизацію ГТС

18:25, 26 квітня 2013

Кабмін пропонує Раді дозволити приватизацію державних підприємств, дочірніх підприємств Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», що здійснюють діяльність із транспортування газу магістральними трубопроводами й зберігання його в підземних сховищах, а також підприємств, установ, організацій, утворених у результаті їх реорганізації.

Про це сказано в законопроекті №2937 від 26 квітня «Про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою реформування НАК «Нафтогаз України».

Проектом документа пропонується внести зміни до закону про трубопровідний транспорт і дозволити приватизацію, у разі якщо таке рішення буде прийнято Кабміном.

Крім того, за рішенням уряду, відповідно до проекту закону, може здійснюватися відчуження основних фондів, акцій і часток у статутному капіталі державних підприємств, що здійснюють діяльність із транспортування газу магістральними трубопроводами й зберігання в підземних сховищах.

Також пропонується дозволити передачу основних фондів акцій і часток таких підприємств із балансу на баланс, у концесію, оренду, лізинг, заставу, управління, у статутний фонд інших юридичних осіб, і здійснення інших угод, які можуть призвести до відчуження основних фондів, акцій і часток.

Окрім цього, уряд пропонує внести зміни до закону "Про приватизацію державного майна" і дозволити оренду об'єктів магістрального трубопровідного транспорту.

Нагадаємо, Україна і Європейський Союз зацікавлені в створенні тристороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою (за участю України, ЄС і Росії).

прем'єр-міністр Росії Медведєв заявив, що участь РФ у консорціумі з управління українською ГТС можлива лише за умови відмови Києва від приєднання до енергетичних правил ЄС. Тим часом в Єврокомісії переконані, що така умова Росії поставить під загрозу суверенні інтереси України в енергетичній безпеці.

Україна припускає передачу в оренду газотранспортної системи у разі створення консорціуму з управління українською газотранспортною системою.

Раніше екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник сказав, що Росія навряд чи зможе транспортувати газ до Європи без українських газосховищ, тому заяви про те, що українська ГТС у майбутньому стане Росії непотрібна – це політичний тиск для того, що заставити Україну вступити у Митний союз.

22 лютого 2013 року президент Віктор Янукович під час програми «Діалог з країною» заявив, що Україна не продаватиме свою газотранспортну систему в разі створення газового консорціуму.

Віце-прем'єр-міністр Юрій Бойко на щорічному енергетичному форумі інституту Адама Сміта заявив, що українська ГТС залишиться у державній власності.

Газотранспортна система України є другою в Європі і однією з найбільших у світі. Загальна протяжність газопроводів (без урахування нових об'єктів), які експлуатує компанія, становить 37,1 тис. км, зокрема магістральних газопроводів - 22,2 тис. км і газопроводів-відведень - 14,9 тис. км. Кількість газорозподільних станцій (ГРС) становить 1 449.