Незалежно від того, великий в українця автомобіль чи малолітражка, і якої країни на ньому номерні знаки, пересуватися якісною дорогою хоче кожен. Шанси їздити добрими автошляхами останніми роками дещо підвищились, адже будівництво доріг чинний уряд офіційно вніс до своїх пріоритетних завдань.
Коли кабінет Гройсмана приступив до виконання обов’язків, понад 90% українських шляхів були визнані такими, що не відповідають нормам. Але цей відсоток уже впав. У дебютному для цього уряду 2016-му було відновлено 900 км доріг. У наступному (2017) полагодили понад 2100 кілометрів. Цьогоріч стоїть завдання сягнути небаченої планки у 4000 км полагоджених доріг.
Та й сам ремонт, до слова, вийшов на новий рівень. Якщо раніше підрядникам вистачало надати гарантію на три роки, то тепер вимоги жорсткіші. За всіма контрактами – щонайменше 5 років гарантії на середній ремонт, на капітальний – і взагалі 10 років.
Аби ці гарантії не залишилися лише на папері, відремонтовані ділянки ретельно перевіряють. Два масштабні обстеження технічного стану охопили 222 об’єкти, збудованих чи відремонтованих у 2017 році. 8% виявилися з недоліками і це, як стверджують фахівці, небагато.
Підрядники виправлятимуть недопрацювання власним коштом. Володимир Гройсман наголосив: «Держаудитслужба постійно перевіряє фінансову звітність, плюс існує система лабораторних досліджень. Жодної гривні за погано зроблені дороги ми не платимо».
Лабораторні дослідження, про які згадав прем’єр – то замір проб дорожнього покриття для перевірки – чи відповідає воно затвердженим нормам. Станом на жовтень таких випробувань в Україні провели майже три тисячі.
Звичайно, жодними лабораторіями неможливо визначити якість так званого «ямкового ремонту». Власне, й повноцінним ремонтом ці дії не назвеш. Однак іншого виходу для доріг, які не потрапили в першу хвилю відновлення, немає. Вибоїни просто необхідно хоч якось ліквідувати, аби забезпечити проїзд на цих ділянках. Саме таким методом минулоріч придатними зробили 40 000 кілометрів автошляхів.
Утім, в уряді такі роботи називають кроком вимушеним і, що головне, тимчасовим. «Одночасно з ліквідацією ямковості ми маємо нову ямковість, яка з’являється щотижня», – скаржився міністр інфраструктури Володимир Омелян. Тому, хоча різко відмовитися від такого «ремонту» неможливо, з часом, обіцяє уряд, про «ямкові» в Україні забудуть.
Щодо доріг національного значення, то тут плани амбіційні. Вже через 5 років якісними дорогами планують об’єднати всі обласні центри України. Власне, цій стратегії і відповідають роботи, що їх останніми роками проводять у Львівській області. Зараз активно ремонтують трасу Львів-Тернопіль. З Луцьком місто Лева пов’язують, відновлюючи два альтернативні шляхи – через Червоноград і через Радехів. Також зазнали реконструкції обидва рукави, що сполучають Львів із Ужгородом. Так роботи проводили і на гірських відрізках міжнародної траси Київ-Чоп, і на напрямку Львів-Самбір-Ужгород, де в 2017-му реставрували найдовшу ділянку в області – 63 кілометри.
Але цими ділянками ремонти в області не обмежуються. Швидше навпаки – більше половини відновлених доріг до магістралей не мають відношення. Адже тепер дороги державного та місцевого значення чітко розмежували. Важливі траси залишили у відповідальності «Укравтодору», усі інші передали під опіку місцевих органів влади. Спеціально створений Дорожній фонд розподіляє гроші між регіонами, а вже чиновники на місцях визначають, які ділянки потребують робіт у першу чергу. Така схема вже довела свою дієвість. У минулі часи, коли кошти розподіляли в «ручному режимі», достукатися до Києва було надзвичайно важко, деякі дороги не ремонтували десятиліттями. Відтепер випрошувати в столиці нічого не потрібно. Кожен регіон має ресурси для ремонту і самостійно ними розпоряджається.
Ресурси, власне, чималі. Якщо в цьому році на відновлення українських шляхів виділили 46 млрд гривень (із них 11,5 на місцеві дороги), то в проекті Бюджету-2019 закладені вже рекордні 56 млрд, з них на місця піде 17 млрд гривень. Це означає, що окрім траси Львів-Рава-Руська, яка вже потрапила до переліку маршрутів, запланованих до ремонту «Укравтодором», буде відновлено ще багато доріг у районах. Принаймні місцевим адміністраціям гроші на це точно виділять. А для того, щоби ці кошти не з’їли корупційні схеми, всі тендери на будівництво шляхів тепер проводять через ProZorro – відкрито і на рівних умовах для всіх учасників, що забезпечує економію бюджетних коштів і якісне виконання робіт.
Автор Дмитро ГАЛЕВИЧ