Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності відхилив законопроект, який передбачає амністію майже половини засуджених в Україні, а також чотири законопроекти, які стосуються внесення змін до Кримінального кодексу в частині відповідальності за злочини, вчинені через нетерпимість. Усі законопроекти зареєстрував Кабінет міністрів України.
На засіданні комітету в середу, 17 червня, заступниця міністра юстиції Олена Висоцька виклала позицію міністерства щодо законопроектів, які стосуються амністії засуджених в умовах епідемії коронавірусу. Зокрема, за її словами, міністерство охорони здоров'я не готове надавати допомогу із запобігання коронавірусу в установах пенітенціарної системи.
«Медична система не готова на сьогодні до спалахів коронавірусу у пенітенціарних установах. Також необхідно гарантувати безпеку лікарів», – сказала заступниця міністра, яку процитувала агенція «Інтерфакс-Україна».
Висоцька зазначила, що проект закону №3397 «Про амністію засуджених (щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби Covid-19)», поданий Кабінетом міністрів України, передбачає амністію майже трьох тисяч засуджених, що становить одну десяту від загальної кількості людей, що відбувають покарання в Україні. Йдеться про амністію таких категорій засуджених, як неповнолітні, жінки, хворі на туберкульоз.
Разом з тим інший урядовий законопроект – №3396 – за словами заступниці міністра, передбачає ширший перелік категорій ув'язнених, які підлягають амністії. Загалом, як сказала Висоцька, йдеться про майже половину ув’язнених в Україні.
Заступниця міністра також наголосила на тому, що немає об'єктивної статистики стану захворюваності на коронавірус в установах відбування покарання, відсутня належна кількість тестів. Загалом, за її словами, було протестовано до 1 тис. засуджених та контактних із ними осіб, у 20 людей, які відбувають покарання, підтверджено Covid-19.
Голова підкомітету з питань кримінального законодавства та протидії злочинності парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Олександр Бакумов зазначив, що законопроект №3396 містить непрофесійні позиції, і в разі ухвалення матиме постійний характер, що загрожує наслідками, тому підкомітет рекомендував відхилити його. Члени комітету підтримали цю пропозицію і ухвалили рішення відхилити законопроект.
Водночас члени комітету за рекомендацією підкомітету відправили на доопрацювання законопроект №3397, а також проект закону «Про амністію у 2020 році».
Що стосується чотирьох законопроектів – про протидію злочинам на ґрунті нетерпимості (посилення відповідальності за нетерпимість, протидія злочинам на ґрунті ненависті та за ознаками гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, а також про відповідальність за пропаганду руйнування інституту сім'ї), то підкомітет запропонував комітету відхилити всі проекти, оскільки вони стосуються «делікатного питання» в різних аспектах, їх розгляд і ухвалення може спровокувати протистояння в суспільстві. Комітет проголосував за відхилення законопроектів.