Уряд заборонив держслужбовцям публічно критикувати владу

Кабмін затвердив кодекс етики для держслужбовців

14:15, 1 березня 2016

Кабінет міністрів України зобов'язав держслужбовців утримуватися від публічної критики органів влади та посадових осіб. Про це йдеться у постанові Кабміну «Про затвердження Правил етичної поведінки державних службовців» № 65.

Зазначається, що прийняття акта започатковує єдині обов'язкові вимоги до стандартів етичної поведінки, доброчесності у діяльності державних службовців, а також сприятиме недопущенню тиску з боку представників бізнесу чи політичних сил на посадовців державних органів.

Мова йде про те, що службовці мають дотримуватися наступних принципів: служіння державі і суспільству; гідна поведінка; доброчесність; лояльність; політична нейтральність; прозорість і підзвітність; сумлінність.

При цьому лояльність, як переконаний уряд, передбачає: добросовісність щодо виконання рішень Ради, президента, Кабміну та державного органу, в якому працює державний службовець, незалежно від своїх власних переконань і політичних поглядів; утримання від будь-яких проявів публічної критики діяльності державних органів, їхніх посадових осіб; коректне ставлення до керівників і співробітників державного органу під час виконання державним службовцем своїх обов’язків.

Також до доброчесності віднесено «нерозголошення та невикористання інформації, що стала відома у зв’язку з виконанням державним службовцем своїх обов’язків, у тому числі після припинення державної служби, крім випадків, установлених законом».

Згідно з правилами, інформація про діяльність держслужбовця має бути відкритою та доступною, крім випадків, визначених Конституцією та законами.

Для держслужбовців I та II категорії передбачається облік телефонних розмов та особистих зустрічей із представниками політичних партій, нардепами, суб’єктами господарювання або їх уповноваженими особами, а також надання інформації про такі розмови та зустрічі.

Наголошується, що за порушення цих правил держслужбовці несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до закону, хоч і не уточнюється яку саме.

«Постанова враховує прогресивний і успішний досвід країн-членів ЄС. За основу акта взято запроваджену в Республіці Польща модель гарантування максимальної прозорості діяльності державних органів», - йдеться в документі.

Зазначимо, що раніше директор Департаменту цифрової економіки Мінекономрозвитку Олена Мініч повідомляла, що до такого рішення вирішили вдатися після публічного виступу Айвараса Абромавичуса.